Понеділок, 1 червня

Підписання «формули Штайнмаєра» змусило українців вкотре вийти на акцію протесту: поки влада запевняє, що все під контролем, суспільство обурюється капітуляції. Комунікація влади з народом провалена. А там, де бракує інформації, завжди виникають плітки, фантазії, сенсаційні гіпотези. Розповідаємо в деталях, хто ж такий Штайнмаєр, що це за формула, які є підстави для критики та очевидні ризики.

Хто такий Штайнмаєр?

Франк-Вальтер Штайнмаєр, прізвище якого в українських новинних стрічках фігурує невіддільно від слова «формула», – німецький політик, двічі міністр закордонних справ і віцеканцлер Німеччини. У 2017 році обійняв посаду федерального президента країни.

Три роки тому, під час загострення відносин між Заходом і Кремлем та продовження російсько-української війни, політик розкритикував навчання Північноатлантичного альянсу поблизу російського кордону та закликав активніше вести діалог із Москвою. Через це Штайнмаєр зазнав гострої критики, зокрема і з боку німецької канцлерки Ангели Меркель. 

Звідки взялася ця формула?

Ще в 2015 році французький дипломат П’єр Морель запропонував Тристоронній контактній групі план, котрий, за його словами, мав пришвидшити реалізацію Мінських угод. У цьому плані йшлося про призначення місцевих виборів на окупованих Кремлем територіях. За задумом, призначення дати виборів було б пов’язано з припиненням вогню.

Також Морель казав і про особливий статус Донбасу, амністію бойовиків. За планом, кандидати на виборах мали жити на Донбасі не менше п’яти років, не враховуючи роки війни. Виборчі комісії повинні складатися з місцевих жителів, а українські журналісти мали отримати акредитацію на ці вибори. Обрані депутати, за задумом Мореля, мали б термін повноважень до 2017 року. Чесність і об’єктивність підрахунку результатів волевиявлення мали забезпечувати спостерігачі від ОБСЄ.

П’ятий президент України Петро Порошенко розкритикував такий план, оскільки діяльність українських журналістів була б обмеженою, а питання вимушено переселених осіб та участі українських партій у виборах залишилися поза дужками. 

Зрештою, план Мореля провалився. Натомість було запропоновано інший варіант, який і отримав назву «формула Штайнмаєра».

Яка початкова ідея «формули Штайнмаєра»?

Формула була задумана як компроміс у дискусіях про порядок виконання Мінських угод. Ідея доволі проста: на час місцевих виборів Донбас отримує тимчасовий особливий статус. А після того як результати виборів визнає ОБСЄ, окуповані території отримують той самий особливий статус на постійній основі.

Найбільше суперечок і фейків викликала відсутність чітко прописаних деталей цієї формули, тому з’явилася і розбіжність у трактуваннях, зокрема між Україною та Росією. Через це тривалий час формула була «заморожена».

Що передбачає «формула Штайнмаєра», на яку погодилась Україна?

Формула німецького ексміністра закордонних справ була погоджена на рівні радників «нормандської четвірки» у вересні цього року. Зокрема, йдеться про таке:

– Новий парламент має ухвалити закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей у новій редакції. З моменту проведення виборів цей закон застосовується на тимчасових умовах. Він починає діяти на постійній основі після визнання ОБСЄ того, що місцеві вибори на Донбасі в цілому відповідають високим стандартам.

– Закон набуває чинності о 20:00 за місцевим часом у день голосування на дочасних місцевих виборах в окремих районах Донецької та Луганської областей. Вибори мають бути призначені та проведені відповідно до Конституції України та спеціального закону України, що регулює проведення місцевих виборів у згаданих районах.

– Закон «діятиме на тимчасовій основі до дня публікації остаточних висновків місією ОБСЄ зі спостереження за виборами на основі усталеної практики ОБСЄ про відповідність у цілому дочасних місцевих виборів стандартам ОБСЄ та міжнародним стандартам демократичних виборів, а також українському законодавству, в якому міститься відповідь на питання, погоджене у нормандському форматі, схвалене в Тристоронній контактній групі». 

– Закон буде діяти на постійній основі в разі, якщо в остаточному звіті ОБСЄ, відповідно до усталеної практики, дійдуть висновку про те, що дочасні місцеві вибори в окремих районах Донецької та Луганської областей були проведені в цілому відповідно до стандартів ОБСЄ та українського законодавства, відповідаючи на питання, погоджене в Нормандському форматі, схвалене в Тристоронній контактній групі та направлене Україною в її запрошенні та чинним головою ОБСЄ Директору БДІПЛ.

Як бачимо, у формулюванні й досі немає чітко прописаних деталей про кордон, наявність чи відсутність збройних формувань, амністію російських бойовиків тощо.

Що каже про формулу Зеленський?

Президент України запевняє, що формули боятися не варто, називає її «найбільшою страшилкою останніх тижнів» та переконаний, що вся ідея Штайнмаєра зосереджена в «одному-двох реченнях».

«Тимчасовий закон про особливий порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО, відомий також у суспільстві як закон про особливий статус Донбасу, починає діяти на постійній основі за умови – будь ласка, зараз дуже важливо – за умови, коли там відбудуться місцеві вибори, проведені згідно з Конституцією та законодавством України, а також після публікації звіту ОБСЄ, що вибори відбулися за стандартами ОБСЄ та міжнародними стандартами демократичних виборів», – заявив президент.

За словами Зеленського, це все означає, що «жодних виборів під дулом кулеметів не буде і не може бути». Він нагадав, що чинний закон про особливий статус Донбасу діє до кінця 2019 року, його замінить інший закон, який розроблятиме Верховна Рада. У цьому новому законі «не буде перейдено жодної червоної лінії, саме тому немає і не буде ніколи жодної капітуляції«.

А як сприйняли це російські окупанти?

Ресурси російських бойовиків практично одразу почали розповідати про те, що «підписання в Мінську “формули Штайнмаєра” є серйозною дипломатичною перемогою республік Донбасу».

«Нам все-таки вдалося переконати українську сторону узгодити формулу Штайнмаєра в тому вигляді, в якому вона була зафіксована на самітах “нормандської четвірки”. Це можна назвати серйозною дипломатичною перемогою в переговорах на Мінському майданчику», – сказала Наталя Ніконорова, котру російські найманці називають «главою МЗС» терористичного угруповання «ДНР».

Утім, згодом з’явилося й «офіційне трактування» формули самими бойовиками. Так, ватажки окупованих Росією регіонів Денис Пушилін і Леонід Пасічник заявили, що «жодного контролю над кордоном київська влада» після «формули Штайнмаєра» не отримає.

«Коли Зеленський говорить, що вибори на Донбасі пройдуть тільки після того, як Україна отримає контроль над кордоном, він не розуміє, що не йому вирішувати, коли у нас пройдуть вибори, а нам. Жодного контролю над кордоном київська влада не отримає», – наголосили російські найманці.

Підписання формули бойовики трактують так, ніби «Україна визнає особливе право народу Донбасу на самостійне визначення своєї долі». І вони самі вирішуватимуть, «якою мовою говорити, якою буде економіка» і «як інтегруватимуться з Росією».

Чому формулу критикують, і в чому ризики?

Ольга Айвазовська, експредставниця України у політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі (2016-2018), наголошує на тому, що формула досі не пояснює: що буде, якщо ОБСЄ не визнає вибори такими, що відбулися відповідно до міжнародних стандартів.

«Що буде робити Україна? А якщо трактування безпеки у кожної сторони буде різне?» – розмислює експертка. За її словами, Україна має наполягати на тому, що безпека – це не тільки демілітаризація регіону, але й повернення на окуповані території українських журналістів, відновлення українського судочинства та банківської системи, участь у виборах на Донбасі українських партій.

Не відповідає насправді формула й на те, чи можлива організація виборів відповідно до міжнародних стандартів. Ще одне питання: де у формулі Росія? Адже всі зобов’язання покладаються винятково на Україну. 

Окрім того, вибори на окупованих територіях можуть спричинити легітимізацію влади російських окупантів. На цьому, зокрема, наголошує колишній учасник ТКГ і дипломат Роман Безсмертний.

«Найстрашніше – те, що Україна пішла за сценарієм Кремля. Не йдеться про вирішення безпекового блоку, а йдеться про вибори, тобто про легітимізацію сьогоднішньої влади на окупованій території», – запевняє політик.

Безсмертний вважає, що внаслідок проведення виборів на окупованому Донбасі Україна ризикує отримати «ще одне Придністров’я». Однак цей конфлікт заморозити не вийде: Росія регулярно постачає зброю своїм найманцям. Зрештою, це все може призвести й до загострення ситуації на мирній території країни.

Президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар розцінює підписання формули Штайнмаєра щонайменше як капітуляцію, а можливо, і державну зраду. Відтепер, за словами експерта, Мінські домовленості стають безальтернативними, а Росія стає не агресором чи окупантом, а посередником. Таким самим, як Франція чи Німеччина.

«Створено передумову для того, щоб закон про особливості управління ОРДЛО перетворився на закон про особливий статус Донбасу загалом. Наступним кроком з боку так званих міжнародних посередників буде схилення Зе на нормандському форматі до визнання де-факто “ДНР” і “ЛНР” сторонами “українсько-українського мирного діалогу”», – додає Гончар.

За його словами, схвалення формули може дати сигнал проросійському лобі в ЄС ініціювати пом’якшення санкцій. Експерт називає формулу німецького політика «легальним механізмом зняття санкцій з Росії».

Окрім того, політолог Віктор Таран натомість запевняє, що особливий статус для Донбасу має подвійний ризик: «По-перше, ми повноцінно ніколи не зможемо їх контролювати. А по-друге, це буде чіткий сигнал проросійським силам на південному сході країни. Хочете особливий статус – просто покличте Путіна».

Про що забув Штайнмаєр?

Про Крим. Окупований Росією півострів у формулі німецького політика не згадується, вона стосується винятково окупованих територій Донбасу. Через це відбувається розрив поняття «окуповані території». Це може бути більш ніж вигідно для Кремля і аж ніяк не вигідно для нас.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар