Середа, 2 грудня

До Одеси Надзвичайний і Повноважний посол Бельгії в Україні Алекс Ленартс приїхав, щоб презентувати в Музеї сучасного мистецтва виставку коміксів від Spirou, яку було організовано за підтримки посольства Бельгії в Україні та культурно-просвітницької організації «Альянс Франсез Одеса». Перед відкриттям пан посол поспілкувався з Opinion і розказав про те, що багато їздить нашою країною, зустрічається з молоддю в університетах і вірить у майбутнє України. Також розповів про те, що комікси – чудовий і доступний спосіб розказати і дорослим, і дітям про важливі теми.

Ви пройшли цікавий шлях комунікативіста: спочатку працювали радіожурналістом, потім – прессекретарем у парламенті, далі – політиком, тепер – дипломатом. Нещодавно представники нової команди президента заявили, що журналісти їм не потрібні та що вони будуватимуть комунікацію без посередників. Як ви вважаєте, це була емоційна заява чи дійсно нова реальність, де журналістика втратила потенціал основного каналу комунікації між владою і народом?

Я поважаю журналістику, тому що, як ви зазначили, це була моя перша робота. Ввважаю, що будь-яка влада також повинна її поважати. Не думаю, що в Україні можуть змінитися закони щодо цього, оскільки ви маєте міцне громадянське суспільство та професійні ЗМІ. Не думаю, що журналістиці в Україні щось загрожує. 

Це лише декларування. Знаєте, політики іноді говорять одне слово, але не воно є важливим. Важливою є ситуація. І нинішня ситуація полягає в тому, що, по-перше, Україна – молода демократична держава. Минулі президентські вибори – вони були чесними та прозорими, так само як і парламентські вибори. Ви маєте молоду і більш-менш сильну демократію, міцне громадянське суспільство і ЗМІ. І я не думаю, що щось зміниться в цих напрямках. Навпаки, я впевнений, що з часом усе буде тільки краще. 

Посол Бельгії в Україні Алекс Ленартс – про співпрацю країнами, інвестиції та комікси на складні теми

В інформаційну епоху комунікація – це найважливіша дія. На якій посаді ви відчували свою силу найбільше? Коли ви були журналістом, який, власне, формує порядок денний і конструює реальність, чи коли ви були прессекретарем, який передає основні меседжі парламенту, чи сьогодні, коли ви дипломат, який задає тон відносин між країнами? 

Це важливе запитання. Зараз моя основна функція як дипломата – налагоджувати комунікацію. Я не вважаю, що маю велику владу. Навіть як посол. Я просто налагоджую комунікацію. Я намагаюся знайти компроміс, дійти згоди між українською та бельгійською владою.

А щодо вашого запитання – я скажу так: коли я працював із політиками, я розумів, яку владу вони мають. Але вони повинні належно її використовувати. Наприклад, я працював із експрем’єр-міністром Бельгії Еліо ді Рупо та його заступником. І я дійсно поважаю їх, тому що вони ніколи не зловживали владою. Вони використовували владу, але тільки в рамках своїх політичних цілей та завдань. І вони не переходили цю межу. Це дуже важливо. 

На чому ви плануєте побудувати основний місток між Україною і Бельгією? Що є в нас спільного, такого, що допоможе порозумітися? 

Це також важливе запитання, тому що Україна – це молода демократична держава. Вперше ви здобули справжню незалежність у 1991 році. Потім ви пережили дві революції – Помаранчеву та Революцію гідності. А тепер у вас нова влада. Це значить, що ви розвиваєтеся. Ви рухаєтесь у правильному напрямку, я так вважаю. 

Щодо Бельгії, то історія нашої демократії дещо довша. Отже, у нас є досвід демократії, верховенство права, і я думаю, що ми б змогли допомогти Україні рухатися цим шляхом, європейським шляхом, демократичним. Це є моїм пріоритетом. 

Посол Бельгії в Україні Алекс Ленартс – про співпрацю країнами, інвестиції та комікси на складні теми

Інший мій пріоритет полягає в налагоджуванні співпраці між молодими поколіннями. Саме тому коли я їду до якогось міста, я зустрічаюся зі студентами. Я мав такі зустрічі в Одесі, у Дніпрі і в багатьох інших містах, тому що я вважаю важливим розуміти та відчувати, про що думає молодь. Тому що вона – майбутнє України. 

Третім пріоритетом є економіка, звичайно. Я намагаюся привести бельгійських інвесторів в Україну. Тому що іноземні інвестиції, звісно ж, допоможуть розвитку країні. 

Певні політичні сили намагаються переконати українців у тому, що ми всі різні, постійно ділять нас за географічною приналежністю. Ви бували і в Ужгородському, і в Дніпропетровському, і в Одеському університетах. Чи такі ми вже різні, як це стверджують деякі політики? 

Я думаю, що Україна дедалі більше єднається. Але, звичайно, варто зважати на те, що Україна – велика держава. Тому природно, що у вас є якісь регіональні розбіжності. Але це не є проблемою. Я би сказав, що це перевага. Регіональні розбіжності – можливість для України.

Насправді я не відчуваю великої різниці, коли спілкуюся зі студентами з Ужгорода, Дніпра чи Одеси. Тому що всі вони прагнуть нової країни. Вони хочуть більшої демократії. Вони хочуть рухатися в бік Європи. Навіть у південних та східних областях. Звичайно, якщо ви живете в західних областях, ви територіально ближчі до Європи, але в інших частинах України молодь хоче того ж самого. І я був приємно вражений, коли побачив це. 

Якщо взяти, наприклад, нового президента Зеленського, всі частини країни проголосували майже однаково. На всіх попередніх виборах Схід і Захід голосували по-різному. Але не цього разу. Отже, жодної різниці я не бачу. 

Посол Бельгії в Україні Алекс Ленартс – про співпрацю країнами, інвестиції та комікси на складні теми

Часто вашу країну наводять як приклад успішного функціонування одночасно трьох державних мов: бельгійської, французької, німецької, коли аргументують, чому в Україні має бути дві державні мови. Скажіть як людина, яка знає ситуацію в обох країнах, чи можна їх порівнювати щодо мовного питання? 

Ні, ситуації абсолютно різні, і їх не можна порівнювати. 

Так, у Бельгії ми дійсно маємо три державні мови. Але насправді в нас є дві основні громади. Франкомовна громада та німецькомовна, або фламандська громада. У країні існує баланс між цими двома громадами. До німецькомовної громади належить мало людей, але це не порушує баланс між громадами. 

В Україні ситуація інша. Я бачу, що люди можуть переходити з української на російську, як я розумію, навіть в одному реченні. Це дуже дивно, тому що вони починають речення українською і закінчують російською. Не думаю, що можна говорити про українську та російську громади в Україні. У жодному разі. В Україні живуть українці, які розмовляють різними мовами. 

Посол Бельгії в Україні Алекс Ленартс – про співпрацю країнами, інвестиції та комікси на складні теми

Наприклад, в Ужгороді люди розмовляють іншою мовою, я її не розумію, вона ближча до угорської. Проте це не проблема. Тому що в Україні є одна державна мова – українська, але люди мають можливість розмовляти різними мовами. Я так це бачу.

 Та не мені вирішувати це питання, я лише дипломат. Це має вирішувати українська влада – що потрібно саме її народу. 

В Одесу ви привезли виставку коміксів. У нашій країні комікси тільки зараз набувають популярності, на відміну від Бельгії, де вони вже кілька століть є важливим складником національної культури. Тому для українців ще досі це нетиповий спосіб графічного донесення інформації. Яке головне сподівання покладаєте на цю виставку? Донести все ж таки основні ідеї про права людини, чи показати, що через комікси можна говорити про серйозне, чи спробувати привити любов до коміксів? 

Ми переслідуємо декілька цілей. Очевидно, що перша ціль полягає в тому, щоб показати та популяризувати бельгійські комікси тут, в Україні. 

Але ця виставка #spirou4rights, у чому можна пересвідчитися, має ще й інший посил. 

Комікси – це не лише дитяча забавка, як дехто вважає. Також вони створюються і для дорослих. Ви можете в коміксах знайти ідеї свободи, кохання, миру. Саме тому я разом із «Альянс Франсез» презентуємо виставку #spirou4rights в Одесі, яка розповідає про Загальну декларацію прав людини. 

Чи насправді комікси посідають у культурі Бельгії важливе місце? Розкажіть свою історію знайомства з коміксами. Які комікси ви любили в дитинстві? 

Звичайно, це залежить від уподобань людини. Я дуже люблю комікси. Я читав комікси, ще як був дитиною. І мені вони дуже подобалися, але потім я виріс і змінився. У дитинстві мені подобалися комікси про смурфиків, про Тін-Тіна. А коли я виріс і перечитав їх, побачив ті посили, що містилися в них, адже вони призначені не тільки для дітей. Прочитайте частини про Тін-Тіна – і ви побачите, що це дуже розумні історії.

Посол Бельгії в Україні Алекс Ленартс – про співпрацю країнами, інвестиції та комікси на складні теми

Також ми використовуємо комікси в начальному процесі: у бельгійських школах використовуються навіть комікси-підручники. А ще є комікси про водіння авто, повагу до сім’ї, здоров’я тощо.

Наприклад, коли я працював із заступником міністра охорони здоров’я, ми випускали книжку під назвою «Правила здорової людини».

А про нагальні болючі та складні питання через комікси у вашій країні дітям розказують? У нашій країні йде війна, діти налякані, хоча й не завжди говорять про це. З’явилися ініціативи розказувати їм про війну через комікси. Але є люди, які вважають, що це не зовсім коректно. У нас триває дискусія, і консенсусу ще не досягнуто. 

Так, ви можете запровадити таке в Україні. Думаю, що це може допомогти розказати про складні ситуації зрозумілою мовою, але ми не маємо подібного досвіду в Бельгії. Тому що востаннє ми переживали війну дуже давно, тож таких коміксів не маємо. Не думаю, що можу навести якісь приклади. 

Але знаєте, ви подали мені гарну ідею. Я згадав, що в нас був один ілюстратор, він зробив книгу про війну в Югославії. Тож я думаю, що ми могли би зробити подібний комікс і для України. Я вважаю, що ми маємо розповісти правду про те, що сталося на Донбасі, про те, як страждають люди. Також на кшталт нашої книги «Правила здорової людини» треба розповідати про «Правила миру». 

Я наведу приклад. Нещодавно я повернувся із санаторію, де відпочивали діти з Донбасу. Я познайомився там із дівчинкою, її зовуть Мілана Під час обстрілу Маріуполя вона втратила свою маму. Її мама собою захистила свою доньку. Їй було тільки три рочки, коли вона втратила свою маму, і свою ногу. Зараз в неї залишилася тільки бабуся. І сьогодні, дивлячись на цю дівчинку шести або семи років, ми бачимо веселу дитину. Вона багато пережила, вона втратила маму, але вона така позитивна. Можливо, можна розказати цю історію в книзі, не знаю. Тому що для мене це дуже емоційна, але добра історія про те, як маленька дівчинка змогла це все пережити. Звичайно, вона згадує маму, але розуміє, що життя продовжується. 

У нашої та вашої країни нині є одне спільне і важливе завдання – знайти і покарати справжніх винуватців, які збили літак над Україною, в якому летіли ваші громадяни. Чи знаєте ви якісь останні новини щодо розслідування? Чи скоро ми зможемо поставили крапки всі над «i» у цьому питанні. 

Бельгія – одна із п’ятьох країн, чиї громадяни були в тому боїнгу, тому наша країна є членом спільного розслідування. Експерти вже закінчили роботу над цієї справою, і я знаю, що дехто критикує їх за те, що розслідування зайняло так багато часу. Але таке довготривале розслідування саме тому, що вони проробили дуже серйозну роботу і зараз мають докази щодо того, що дійсно сталося із МН17. Так чи інакше, їх би все одно критикували. Тож зараз розслідування завершене, і починається суд в Гаазі. Я дуже радий цьому, адже сподіваюся, що ми доб’ємося справедливості. Хоча, звичайно, суд ще триває. 

Посол Бельгії в Україні Алекс Ленартс – про співпрацю країнами, інвестиції та комікси на складні теми

В останні кілька років після тривалої перерви відбувається зростання темпів інвестування бельгійських компаній в Україну. І в майбутньому, сподіваюся, їх планується ще більше. Розкажіть, будь ласка, про ті, які реалізуються вже найближчим часом. 

Звичайно, ми спостерігаємо прихід деяких інвестицій. Спектр широкий: від броварні до ІТ-технологій. Тут, в Одесі, можливо, ви не знаєте, у нас є велика фабрика. Компанія називається «Пуратос». Займається їжею. Також очікуються інвестиції в енергетичній індустрії, а саме в напрямку зеленої енергії. Ми зараз працюємо на проєктом, сподіваюся, на початку наступного року запустимо його. Можливо, і раніше. Це буде вітряна електростанція в Херсонській області. Інвесторами виступають Європейський банк реконструкції та дві бельгійські компанії. Це великі інвестиції в альтернативний вид енергії. 

 Я вірю в майбутнє України. Бо останні вибори були демократичними і засвідчили, що ви вже на правильному шляху.

Пане посол, дякую за те, що ви робите для плідної співпраці наших країн. І сподіваюся, що ми будемо більше дізнаватися про Бельгію, Бельгія буде більше дізнаватися про Україну, завдячуючи і вашій роботі зокрема. 

Розмовляла Світлана Бондар

Фото: Дмитро Журавель

Залишити коментар