Четвер, 4 червня

Пресмарафон Зеленського на київському «ринку їжі» тривав рекордну кількість часу – 14 годин. Гарант встиг поспілкуватися з близько 300 журналістами та відповісти на десятки питань. Головні відповіді Володимира Зеленського – в одному тексті.

Про «формулу Штайнмаєра» та акції протесту

«Формула Штайнмаєра» має бути імплементована в закон про особливий статус. Тобто набирає чинності формула саме тоді, коли набирає чинності закон про особливий статус. Тому казати, що впровадження «формули Штайнмаєра» відбулося – некоректно. 

«Я вчора зустрічався з ветеранами. Там всі були – і Нацкорпус, і Азов, і всі інші. Я їм пояснив. 99 % із тих, з ким я вчора зустрівся, говорять: “А чого ж ви з нами не комунікуєте, чого ви нам не пояснюєте?” Я їм кажу: “Хлопці, як я повинен говорити з Росією? Ви хочете, щоб це була гра в покер, де вони знають мої карти? Як я можу всю інформацію розказати?” Я згоден, що комунікація слабка. Я знаю, що “підігрівають” багатьох людей, які справедливо не розуміли і про Штайнмаєра, і про таке інше. Не розуміли, не знали – але їх “підігрівають”, і ми знаємо, хто “підігріває”».

Про Путіна та обмін полонених

«Якщо “нормандський формат” буде відкладатися, тоді ми будемо знаходити інші формати, як повернути наших людей. Один із них – це Мінськ, а інший, який спрацював, – мої прямі перемовини з президентом РФ. Я щодо повернення людей готовий на прямі перемовини». 

«У нас є поки два списки на обмін, які обговорюються. Перший список – це люди, які утримуються на території Росії. Сюди входять і мешканці окупованого Криму. Кримчани – вони знаходяться у списку людей, про які ми повинні говорити тільки з Росією, і від “ДНР” і “ЛНР” вони не залежать. Другий список – це список людей, які знаходяться на територіях “ДНР” і “ЛНР”. Цей список теж є і обговорюється. І третій список – це люди, які не мають підтвердження зі сторони ОРДЛО, що вони є в них, а в нас є інформація, що ці люди там знаходяться. Це найскладніше питання».

Про оприлюднення стенограми розмов із Путіним

«Я не готовий опубліковувати мої розмови, я навіть не опублікував розмову з паном Трампом … Мої розмови з президентом РФ підкріплені результатом дуже складним – поверненням людей. Я не граюсь в жодні ігри, які пов’язані з життям людей. Я не буду нічого опубліковувати, тому що я знаю, що це нашкодить продовженню процесу повернення людей і припинення війни».

Про «нормандську четвірку»

За словами Зеленського, Ангела Меркель об’єднує всі сторони і зараз узгоджує дату зустрічі представників Франції, РФ та України для обговорення деталей щодо врегулювання деталей формули. 

«Ми готові на будь-яку дату зустрічі», – каже Зеленський. Посилаючись на слова Меркель, він наголосив, що «тільки “нормандський формат” дає можливість для реалізації головного плану нашої країни – припинення війни». Президент вважає, що наступного тижня буде відома дата зустрічі лідерів «четвірки», і відбудеться ця зустріч у листопаді.

«Якщо ми не зможемо знайти діалог … Якщо ми не зможемо в “нормандському форматі”, я це відчую просто як людина, якщо я відчую, що діалогу не буде – діла не буде. Я це відкрито розкажу на “нормандському форматі”».

Про миротворців на Донбасі

«Із приводу миротворців – піднімається це питання. Я думаю, що це один із напрямів, який ми будемо обговорювати офіційно в “нормандському форматі”. Я вам казав, що я за те, щоб ця місія була на кордоні, може так бути, що вона з’явиться на кордоні між Україною і Росією».

Про повернення Криму 

«Для мене “нормандський формат” – це можливість повернути питання Криму. Зараз не існує будь-якого треку, де обговорюється це питання. Крім наших західних партнерів, яким ми дуже вдячні, але питання Криму там є в санкційному форматі».

Про Петра Порошенка

«Помилка Порошенка в тому, що він думає, що готовий бути лідером іншого Майдану. Він забуває, що він уже не президент. Він у це не вірить… Але проблема в тому, що він трішечки підштовхує людей. Ось він гуляв-гуляв – і раптово прийшов на Майдан». 

Про скандал із Трампом та США

«Ми повинні укріплювати відносини із США. Ми чекаємо офіційний візит до США, зі свого боку працюємо, щоб відбувся візит президента США до України за моєї каденції… Я не хочу втручатися у вибори незалежної країни під назвою США, і я не буду це робити та не хочу це коментувати. Обирайте свого президента самі».

«Те, що відбувається у внутрішній політиці США, – я не хочу коментувати. На міжнародних відносинах я не бачу змін до нас … Якщо будуть зміни, то ми про це дізнаємось із твітеру».

Про роботу «Слуги народу» в Раді та «групи впливу»

«Вони перемогли завдяки мені, завдяки підтримці в суспільстві мого прізвища. Я не хочу ламати цю партію, вони знають моє ставлення. Якщо вони самі почнуть їсти одне одного – через рік я їх розпущу».

Про «Квартал 95» і друзів у владі

«Кого я призначив із родичів? Ви 30 років прожили у країні кумівства. Зараз ви кажете речі, після яких я мав би встати й піти. Кого з родичів я призначив? Назвіть прізвище мого родича, якого я призначив!»

Про роботу Верховної Ради дев’ятого скликання

«Швидшого від цього парламенту немає парламенту і не було за всі роки, і я не про те, які ми хороші, ми цього хочемо. Є якісь регламентні речі у Верховній Раді України, які ми не маємо права порушувати. Якщо хочете знати мою думку, ми повинні кожен день знаходити якісь викрутаси, щоб якось обійти якісь речі, щоб просто приймати закони. Тому що спілкування з приводу того чи іншого законопроєкту відбувається дуже довго».

Про звільнення Данилюка з посади секретаря РНБО

«Я йому сказав чесно: “Дивись, є всередині команди непорозуміння. Є твоє бачення, воно твоє особисте. Але мене дістало, що ви пишете заяви на звільнення, а я потім їх не підписую, бо я хочу, щоб ви працювали разом”. Я не згоден з його позицією, що він пішов через “ПриватБанк”. Це було некоректно. Коли він підписував заяву зі мною, історії про те, що це пов’язано з “ПриватБанком” не було. До речі, Саша хотів бути прем’єр-міністром. Я йому сказав чесно: “Сань, ти справді професійна людина, але я обрав іншу кандидатуру”. Складні відносини з Богданом – це теж вплинуло». 

Про дострокову зміну складу Центрвиборчкому

«Я не знаю цих людей. Ми сказали, що ми перезавантажуємо всі органи. Я не хочу, щоб людина (експрезидент) пішов, а все залишилось».

Про Коломойського і «ПриватБанк»

«Коломойський знає мою позицію щодо “Привату” – вона державна, я буду захищати Україну». 

«Різні міжнародні партнери цікавляться питанням “ПриватБанку”. На зустрічах із ними я прямо питаю, чи хочуть вони, щоб я вливав якимось чином на цю справу. Мені завжди відповідають: “Ні, президенту краще не втручатися”».

Про ФОПів

Зеленський вважає, що за допомогою ФОПів компанії уникають законних податків.

«Усе, що вони (Кабмін) хотіли, – побороти корумповані схеми. Я думаю, вони на правильному шляху, і це забезпечить нам вихід економіки з тіні».

Про розслідування вбивства Павла Шеремета

«Якщо я вам відповім – зірву операцію»: Зеленський не може розказати деталей про розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета. Глава держави наголосив: якщо не буде результатів, керівництво МВС буде змінене.

Про Кличка і закон про столицю

«Чому я його не звільнив? Просто ще не звільнив. Думаю. Ці функції (мера і очільника КМДА) мають бути розділені. Ми спілкувалися з Кличком, він проти розділення … Я обов’язково буду спілкуватися з ним перед тим, як вирішу його звільнити».

Про Мендель 

«Є таке прекрасне слово – емоційне виснаження. Вона теж людина, і вона не зло, вона прессекретар, і вона з вашої журналістської землі вийшла, з вашої професії, і він не має права так діяти, коли вона каже: “Я вас дуже прошу, зараз він вийде”. Розумієте, з ним це було дуже багато разів… Але вона вже не змогла як людина по-іншому реагувати на пана Андрушка».

«Я вважаю, що він (Андрушко) поводився неетично. У момент, коли він не вперше, я говорю як людина, поводився некоректно, Юля як прессекретар не мала так реагувати, але емоційно… виснаженість, вже була емоційна виснаженість, вона теж людина… Дівчинку в цьому разі буду захищати». 

Про корупцію

«Коли я прийшов, на другий день я думав, ми будемо всіх корупціонерів саджати. Коли перші наручники наділи, всі сказали: “Ай-ай-ай, президент не має права впливати на правоохоронні органи”. Я: “Ок, а я можу збирати наради і говорити з правоохоронцями, які їхні дії?” “Ага, так можна”. А якщо ходить бандит по вулиці, мені телефонують всі та кажуть: “Ця людина вбиває, бреше, була депутатом”, я можу їх спитати: де посадки таких людей? “Ну, ви можете, але дуже обережно”. То я повинен підбирати слова. Не дай Боже, це буде вплив».

Про деолігархізацію медіа 

«Треба зустрітися з усіма олігархами, сісти й сказати: дивіться, впливати на політику в Україні більше не можна». Коли саме це може статися – Зеленський не уточнив. «Я впевнений, що зможу з ними домовитися (про невтручання власників ЗМІ в редакційну політику), якщо мене не будуть штовхати з усіх сторін».

 Про легалізацію медичного канабісу в Україні

«Гадаю, що це зараз не на часі, це не пріоритет, ми не знаємо, чи готове до цього наше суспільство. Ми зараз, навпаки, боремося з наркотиками, ви ж знаєте, яка в нас із цим ситуація».

Про судову реформу

«Всі детальні відповіді є в законопроєкті про судову реформу. Це робиться, бо немає довіри до суддів. Нам просто потрібно поміняти суддів. Не всіх. Будуть конкурси, хтось пройде, хтось ні, але повинна зайти молода кров, молоді судді, інакше у нас з вами вироків не буде».

Про кнопкодавство в Раді

Зеленський запевнив, що фракція «Слуга народу» та віцеспікер Руслан Стефанчук, зокрема, готують закон, який передбачатиме відповідальність за неперсональне голосування.

Щодо кнопкодавів «Слуги народу» Сергія Литвиненка та Олени Копанчук Зеленський сказав, що «вони дуже сильно вибачались, плакали і сказали: це наша велика помилка, такого не буде».

«Ну я думаю, що людей можна один раз пробачити, тут нічого страшного немає».

Про видобуток бурштину 

«Тут вирішення може бути одне – ліцензії, продавати ліцензії, надавати ліцензії на законний видобуток бурштину, коли місцеві громади отримуватимуть від цього гроші. Все повинно бути відкрито, а якщо забороняти, то буде контрабас».

Про українсько-польські відносини

«Ми пам’ятаємо нашу історію, ми не можемо її забувати. Але ми повинні розуміти сьогодні, що існує сучасність, сучасні країни, сучасні відносини, сучасні люди, які між собою не повинні сперечатися іноді, якщо це стосується вирішення історичних складних питань з обох країн. Я думаю, що попереду нас очікує тільки дружба. Я впевнений у цьому».

Про призначення посла до США 

«Людина обрана, людина з досвідом, яка дуже гарно знає Сполучені Штати, думаю, буде призначена найбільшим часом». Імені майбутнього посла президент не назвав.

Про легалізацію зброї 

«Я думаю, що у країні, на території якої дуже багато зброї, неофіційної, ми не можемо давати можливість, щоби люди носили зброю. Думаю, колись ми зможемо це обговорювати в якомусь форматі, але точно не зараз, бо буде хаос».

Про легалізацію проституції

«Я не займаюся легалізацією проституції … Легалізація чого-небудь в Україні може бути тільки через законодавство України, зміни законодавства. А значить – через Верховну Раду і прийняття закону. Жодних таких законів … немає, жодної такої ініціативи немає в мене як президента України немає. Вперше про це чую».

Текст: Дмитро Журавель

Фото: УНІАН

Залишити коментар