Субота, 26 вересня

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко назвав «формулу Штайнмаєра» болючим компромісом, альтернатива якій – мобілізація та зменшення на третину бюджету з пенсій, зарплат і медстрахування на користь нашої армії. Що про це думають у мережі – у реакціях.

«Ця “формула Штайнмаєра” була придумана і погоджена не цим урядом. Ми просто, на відміну від попереднього уряду, виконуємо те, на що Україна вже погодилася. Це болючий компроміс, ми знаємо і чуємо кожне слово, сказане проти цього, але все ж таки сподіваємося, що можна піти цим шляхом, не заходячи далеко так, щоб не зашкодити нашому суверенітету, територіальній цілісності більше, ніж вже зараз є», – заявив Пристайко.

Пристайко вважає втілення формули «шляхом до миру», альтернативою якому він називає повну мобілізацію.

«Якщо для народу це прийнятна ціна, ми це робимо. Якщо ні, ми маємо знати. Наприклад, я говорив вже, звертався до наших депутатів: якщо вони серйозно до цього ставляться, тоді ми забираємо третину нашого бюджету з пенсій, зарплат, медичного страхування, переводимо це в мобілізацію нашої армії та намагаємося захистити себе без мирного процесу. Всі ці опції перед українським народом, але уряд має обов’язок вибрати і запропонувати найкращі з цих рішень», – заявив міністр.

Політолог Михайло Басараб припустив, що такими словами міністр МЗС фактично закликає до «громадянського конфлікту». Експерт наголошує, що Пристайко намагався донести тези про те, що українське військо «об’їдає» народ, а протест проти миру на умовах Кремля – шлях до голоду.

Екснардеп Борислав Береза переконаний, що заява Пристайка свідчить про його невідповідність посаді міністра закордонних справ. А подібний спосіб маніпуляції та залякування – «нове пробите дно професіоналізму».

Політтехнолог і журналіст Тарас Березовець вважає, що міністр взяв на себе озвучування негативних новин, оскільки Володимир Зеленський нині не може дозволити собі брати на себе «чорну роботу».

Письменниця та блогерка Зоя Казанжи підмітила, що такі висловлювання якнайкраще ілюструють провокацію конфліктів на рівному місці.

Ветеран російсько-української війни та блогер Роман Кулик розцінив слова Вадима Пристайка як «примітивну лякалку суспільства».

Розкритикував слова очільника МЗС України і політичний експерт Олексій Мінаков. Фахівець переконаний: будь-яка логіка відсутня, адже раніше витрат на оборону вистачало, а агресор отримував відсіч.

Блогер Борис Немировський, вочевидь, розчарувався Пристайком, який до цього встиг зарекомендувати себе як хорошого дипломата й представника України в НАТО та був «одним із украй небагатьох світлих променів у цьому “зеленому болоті”».

Політична експертка Олеся Яхно прирівняла заяву Пристайка до слів очільника Офісу президента Андрія Богдана про «платні» мітинги.

Письменник Андрій Кокотюха нагадав, що мобілізація та питання стосовно бюджету аж ніяк не стосуються обов’язків міністра закордонних справ, тому, ймовірно, що «монобільшість всі ці питання вже узгодила».

Блогер і громадський діяч Андрій Смолій назвав висловлювання Вадима Пристайка відвертим шантажом та спробою розколоти суспільство.

Політолог Віктор Таран також зазначив, що міністр розпочав публічний шантаж українців. За словами експерта, влада ставить нас перед вибором. Поза тим, Таран нагадав класичну формулу: «народ, який не хоче годувати свою армію, буде годувати армію ворога».

Політтехнолог Олексій Голобуцький пояснив: анонсовані масові протести українців змушують владу шукати контраргументи, аби знизити градус протистояння і демотивувати бодай частину ймовірних учасників і прибічників протестів. Експерт називає цей хід «блефом».

Директор інституту світової політики Євген Магда також критично поставився до слів Пристайка, додавши, що далі – лише «податок на повітря».

Політичний експерт Микола Мельник наголосив, що Пристайко повторює риторику попереднього президента зразка 2015 року, однак, на думку фахівця, ці заяви нічого не значать.

Журналіст Віктор Трегубов підкреслив, що протиставлення військових проблем соціальним питанням – це гірше, аніж злочин, це помилка, яка може дорого коштувати і країні, і владі, і самому Вадиму Пристайку.

Натомість блогер Антон Ходза вважає, що в цьому випадку Пристайко сказав усе чесно: або ми йдемо на поступки Росії та підписуємо ганебний мир із Росією, або направляємо всі ресурси на оборону та армію та готуємося до «великої заруби».

Денис Рибачок, політичний експерт і аналітик Комітету виборців України, різко розкритикував слова міністра МЗС, нагадавши, що робота політиків – не в тому, аби залякувати власне населення, а у просуванні компромісів там, де тільки вони можуть це зробити.

Збирав реакції Степан Коза

Залишити коментар