Неділя, 6 грудня

Ну що ж, вчора парламент ухвалив законопроєкт Зеленського про судову реформу. Отже, кількість суддів Верховного суду скоротять вдвічі, при Вищій раді правосуддя створять комісію доброчесності, а Вища кваліфікаційна комісія суддів формуватиметься за новим порядком. Добре це чи погано – розбираємось у реакціях.

На офіційній сторінці партії «Слуга народу» наголошують, що ухвалений закон дозволить перезавантажити судову систему, виправити помилки останніх років та зробити саму систему більш прозорою. 

Перший заступник голови парламенту Руслан Стефанчук також наголошує, що прийнятий закон дає «старт перезавантаженню судового врядування». На думку політика, формування в Україні судової влади «саме як влади» – найнагальніше завдання Верховної Ради дев’ятого скликання. І питання, за словами Стефанчука, полягає не у зарплатах суддів чи кількості фахівців, а у створенні суду, до якого буде довіра, обумовлена професіоналізмом та доброчесністю.

Натомість на сторінці Верховного суду запевняють, що законодавча гілка влади так і не почула судову владу, проігнорувавши критичні зауваження міжнародної спільноти про загрози суддівській незалежності. Не відреагували парламентарі й на зауваження очільниці ВСУ Валентини Данішевської.

Із критикою поставився до ухваленого закону і п’ятий президент України та чинний нардеп Петро Порошенко. Рішення Верховної Ради він назвав «атакою на судову систему» та «скасуванням судової реформи та незалежності Верховного суду». 

Нардепка Ірина Геращенко пояснила, що фракція «Європейська Солідарність» голосувала проти цього законопроєкту, оскільки він може знищити суддівську незалежність в Україні. Також заступниця голови парламенту попереднього скликання зауважила, що за закон Зеленського голосували ще «слуги» та «тушки з позафракційних».

Напередодні голосування на сторінці партії «Голос» Святослава Вакарчука наголосили, що законопроєкт може збільшити залежність судів від влади. У партії наголошують: не зрозуміло, як саме буде скорочуватись кількість суддів. Натомість «Голос» пропонував провести кваліфікаційне оцінювання, після чого тих суддів, яких не має бути у Верховному суді, просто замінити на чесних. А ось принцип, передбачений ухваленим вчора законом, у політичній силі називають таким, що може повністю заблокувати роботу ВСУ.

Громадський діяч і блогер Андрій Смолій запевняє, що з ухваленням закону судова система перетворюється на квазіорган, котрий фактично стане недієздатним та матиме вдвічі меншу кількість суддів попри величезну завантаженість на чинний склад. Як і представники «Голосу», Смолій вважає, що закон президента зробить судову інстанцію більш підконтрольною владі.

Віталій Шабунін, член Національної ради з питань антикорупційної політики, наголосив, що прийнятий закон насправді не гарантує результат, але «точно створює можливість зробити українські суди значно кращими». Шабунін хоче, аби свої висновки зробила і суддівська громада. Мовляв, їхня неспроможність до самоочищення і привела до цієї «прірви тотальної недовіри суспільства».

Екснардеп Ігор Мосійчук вважає, що жодних натяків на відновлення правосуддя в ухваленому законі не проглядається, чого не можна сказати про «непоборне бажання підпорядковувати судову систему собі». 

Політичний експерт Микола Мельник лише зауважив, що кожна влада змінює судову систему під себе. Таке собі «українське колесо сансари».

Нардепка Анастасія Красносільська натомість позитивно сприйняла ухвалення закону, особливо зрадівши перезапуску Вищої кваліфікаційної комісії суддів та фільтруванню Вищої ради правосуддя. За її словами, усе буде відбуватися із «сильною участю знаних міжнародних експертів, а отже – незалежно.

Координатор проєкту «Стоп терор» Семен Кабакаєв назвав результати голосування «продовженням чергового захоплення усіх гілок влади». На думку автора допису, монобільшість готується до того, аби «закривати» політичних опонентів.

Волонтер та керівник благодійної організації «Фонд “Мир і Ко”» Мирослав Гай також розкритикував ухвалений закон, запевнивши своїх читачів, що в такий спосіб відбувається «нищення і так слабких інституцій».

А нардеп Володимир Ар’єв підкреслив, що ми стали свідками відступу від європейських норм суддівського самоврядування. При цьому, за словами політика, саме реформа Верховного Суду була позитивно оцінена Заходом.

Збирав реакції Степан Коза

Залишити коментар