П'ятниця, 4 грудня

Ринок землі – одне з ключових питань останніх тижнів. Президент розповідає про винесення питання на референдум, його прессекретарка висловлює більш однозначну позицію, а нібито політичні опоненти об’єдналися проти продажу земель сільськогосподарського призначення. Які аргументи у представників нової влади – розповідає Opinion.

Президент «за» відкриття ринку землі, але не забуває про референдум

«Розповів вам про один із найбільших обманів, який посіяли у свідомості громадян і який навіть закріплений у Конституції. Це стаття Конституції про те, що земля є об’єктом правовласності українського народу. Чому це обман? Бо сьогодні українці, які і всі попередні роки, насправді не є повноцінними власниками своєї землі»​, – сказав Зеленський.

Зеленський переконаний, що позбавлення українців права купувати чи продавати землі сільськогосподарського призначення – це несправедливість на рівні того, що відбувається десь у КНДР чи, наприклад, Венесуелі та Кубі.

«Незабаром ВРУ розглядатиме питання щодо впровадження в Україні ринку землі. Останні 20 років цим питанням маніпулюють», – сказав президент, вказавши, що «старим політикам» вигідний мораторій на продаж землі. Натомість Зеленський запропонував своє бачення вирішення спірних моментів: іноземці зможуть купляти ринок землі лише у разі згоди українців. Згодні вони чи ні – вирішить референдум.

«Прийнято таке рішення – між першим та другим читанням у чинний проєкт закону будуть внесені правки, згідно з якими право купувати і продавати землю матимуть лише українські громадяни та українські компанії, засновані винятково українськими громадянами. Іноземці та компанії, які мають серед засновників іноземців, отримають право купувати українські земельні ділянки тільки у випадку, якщо на це буде дана згода народу України на всеукраїнському референдумі»​, – сказав президент.

Речниця Зеленського запевняє, що найбільше відкриття ринку бояться корупціонери

Юлія Мендель запевняє, що скасування мораторію на продаж землі зробить українців… справжніми власниками своєї землі та надасть їм право вільно розпоряджатися нею.

«Це означає, що людина зможе її купити, зможе взяти під неї кредит у банку, зможе офіційно отримати фінансування по пільговій ставці в державному банку. Це означає, що будуть встановлюватися ринкові ціни за оренду. Бабуся отримуватиме гроші, за які зможе жити, а не отримувати дешевий корм для тварин. І вже потім, у разі, якщо земля не потрібна, можна її продати. Це плюс тим, хто отримав гектари у спадок, але не хоче займатися фермерством, чи тим, хто хоче продати частину угідь, щоб зібрати суму на навчання онуків чи допомогти дитині купити квартиру», – запевняє прессекретарка президента.

За її словами, ринкові ціни не будуть встановлені одразу, навпаки, вони зростатимуть поступово, тому продавати землі у перші ж роки не варто.

«Ринок землі – це також посилені антимонопольні правила та антирейдерське законодавство. А це значить, що українець матиме право захистити свою власність так само, як сьогодні може звернутися до правоохоронців за захистом інших видів майна. ДБР, НАБУ, поліція, прокуратура – у них розв’яжуться руки для захисту землевласників, оскільки ринок буде легальним, офіційним, з усіма правовими титулами права власності. Ринок землі – це прозорість, якої бояться корупціонери. Тоді можна підняти справи ”купівлі” сотень і тисяч гектарів тими політиками, які активно виступали за мораторій», – додала Мендель.

Партія Порошенка «за» ринок землі, але на певних умовах

Як зазначила депутатка від «Європейської Солідарності» Ірина Геращенко, її політична сила підтримує ідею відкриття ринку землі, але за умови врахування ключових позиції, подібних на ті, що працюють в європейських країнах.

«Ми подали низку пропозицій, які треба врахувати, щоб захистити Україну, українську землю, українських фермерів та кожного українця, який захоче стати власником землі. Селяни – не кріпаки, вони повинні мати право на землю, як і будь-який українець. Тому що немає власності на землю сьогодні тільки у Північній Кореї та деяких країнах світу. Всі цивілізовані країни передбачають власніть на землю», – наголосила депутатка.

Нардеп від «ЄС» Володимир Ар’єв переконаний, що відсутність вільного і, що важливо, конкурентного ринку землі – це гальмо для розвитку агросектору і позбавлення громадян-власників паїв права вільно розпоряджатися майном. Натомість політик гостро критикує формат, запропонований президентом Зеленським.

«Що нам сьогодні раптово запропонував Зеленський? Він запропонував ринок ввести, але відрізати до референдуму (читай – назавжди) доступ великого сегменту учасників ринку – іноземний капітал. Навіть оформлений через українські юрособи. Що це означає? Що з великих гравців на ринок прийдуть купувати Коломойський та йому подібні. А ціна землі буде нижчою, ніж могла би, бо відсутність іноземного капіталу буде збивати конкуренцію.

Я не буду далі заглиблюватися в економічні хащі. Скажу лише свій висновок – без справжнього відкритого підходу до продажу землі я голосувати за профанацію ринку на догоду бізнес-партнера президента не буду. І тоді краще довший час витратити на роз’яснювальну роботу серед населення про необхідність справжнього вільного ринку, аніж ухвалювати відверто лобістську модель для президенстького друга, бо краще потерпіти і продати дорого, аніж за ціною змови».

 «Ми не будемо голосувати за закони про дерибан землі. Ми за ринок землі, але коли український селянин буде захищений, мінімальна ціна буде високою, український фермер буде захищений і буде мати пріоритет. А ті, хто хочуть скупити землю шматками площею з Ліхтенштейн чи Андорру, не матимуть змоги це зробити. І жодні популістські референдуми владі не допоможуть», – запевнив депутат від ЄС Микола Княжицький.

«Батьківщина» вимагає продовження мораторію

Партія Юлії Тимошенко вимагає зняти з розгляду всі законопроєкти щодо розпродажу землі, продовжити мораторій та визначити стратегію розвитку аграрної сфери.

«Усіма міжнародними організаціями, які мають стосунок до оцінки, визначено, що земля стає у світі найдорожчим стратегічним ресурсом. Сильні, інтелектуальні та розумні країни світу своєю стратегією визначили скупку в державну власність земель сільськогосподарського призначення, як у своїй країні, так і за її межами. Земля – єдиний цінний ресурс, який не буде вироблятися, а лише зменшуватиметься», – зауважила Юлія Тимошенко.

Лідерка партії зауважила: потужними гравцями на міжнародному ринку будуть лише ті країни, котрі матимуть у своїй власності максимум сільськогосподарської землі. А ось розпродаж земель, на думку депутатки, матиме негативні наслідки для майбутніх поколінь.

«Глобальні спекулятивні структури світу визначили землю основним товаром, який вони хочуть скуповувати, маючи в розпорядженні великі суми грошей. Тому Україні у жодному випадку не можна залишитися без такого важливого стратегічного ресурсу як земля. Якщо це трапиться, ми позбавимо стратегічного ресурсу всі наступні покоління. І потім відсудити землю у міжнародних судах буде неможливо», – додала Тимошенко.

Вакарчук не проти ринку землі, але закликає робити все «правильно»

Лідер партії «Голос» Святослав Вакарчук виступає за проведення реформи для створення ринку землі, але закликає бути уважними і «робити все правильно». Він вважає, що залишити все, як є, означає для України опинитись «у клубі трьох-чотирьох бідних країн світу», в яких земля не працює на економіку, а де-факто працює лише на багатих землевласників.

«Або ми зробимо ринок. Ринок може бути як позитивним, що всі від нього виграють, так і негативним, після якого земля опиниться в руках декількох багатих людей, а інтереси селян і малих фермерів не будуть враховані», – сказав він.

Вакарчук наголосив, що він і фракція «Голос» виступають за такий ринок землі, від якого виграють селяни, малі й середні фермери, а великі землевласники, на його думку, в будь-якому разі не програють.

«Щодо іноземців: безумовно, не можна робити так, щоби українська земля опинилася в руках іноземців, які б її контролювали, але не допустити західні гроші на український ринок означає, що ціна на землю буде низькою, і її за безцінь скуплять ті, хто сьогодні і так володіють усіма наділами», – зауважив він.

ОПЗЖ Медведчука пропонує «забути про чвари» та не продавати землі

«Сьогодні вирішальний день у новітній історії України. Багато лиха бачила наша земля, але такого, щоб її продавали, – такого ще не було! Це питання виживання та існування нашої держави. А всім представникам МВФ, Сороса та іншим, чиї загребущі руки тягнуться до землі, я хочу сказати: “Хр*н вам, а не земля України”. Дідька лисого ви отримаєте, а не землю. Коли б я мав талант, я б заспівав пісню “Вставай, страна огромная”. Давайте забудемо всі політичні чвари і пригадаємо, що ми всі діти України. Ми не дамо продати землю!” – заявив один із лідерів політсили Вадим Рабінович.

У групі «За майбутнє» вимагають у монобільшості голосувати проти ринку

Один із лідерів депутатської групи «За майбутнє» Тарас Батенко закликає «слуг народу» відмовитися від скасування мораторію, наголошуючи, що земля – це те, що можна втратити раз і назавжди.

«За даними соціологічних опитувань, 68 % громадян – проти відкриття ринку землі в Україні. Звертаюся до монобільшості: не йдіть у розріз позиції суспільства, яке вам довірило мандат. Переконуйте громадян, проводьте відкриті зустрічі, а не за зачиненими дверима, виходьте до людей, які зібралися під стінами Верховної Ради. Ми не хочемо політизувати це питання, але ми хочемо досягти істинного компромісу. Бо якщо 68 % ”проти”, а монобільшість – ”за”, то де та більшість, яку ви представляєте в парламенті. Питання землі – це не питання ігрищ. Рейтинг можна втратити швидко, довіру можна втратити швидко, а землю – раз і назавжди!» – переконаний політик.

Залишити коментар