П'ятниця, 27 листопада

Минулого року на крижаному покриві Гренландії сформувався, можливо, найвищий водопад у світі. Усього за п’ять годин він осушив озеро талої води, об’ємом у 5 млн куб. м – це дорівнює 2 тис. олімпійських басейнів. Це занепокоїло учених.

Крижаний щит зазвичай має товщину близько 1 км. Улітку частина поверхні тане, через що на ньому з’являються тисячі озер. Більшість із них зникають за кілька годин, залишаючи великі прогалини глибиною до 1 км. У цих місцях вода продовжує стікати й надалі, що й формує «найбільші водоспади у світі».

Нове дослідження передбачає, що вчені недооцінюють кількість водойм, які частково і швидко стікають у крижаний покрив щороку. Це означає, що для комп’ютерних моделей, що використовуються для прогнозування підвищення рівня моря, може знадобитися корегування. Так, наприклад, в ООН нещодавно заявили, що тала вода навряд чи сильно вплине на рух крижаного щита. Дослідники з цим не згодні.

Зазначається, що разом зі змінами клімату таких озер буде з’являтися ще більше.

Водночас це перше дослідження, яке показало, що часткове осушення озера може відбуватися через тріщини в льоді, а не через переповнення або інші причини. Це означає, що ще більше води стікає під крижаний щит, через що він сповзає швидше.

Залишити коментар