Понеділок, 30 листопада

Одеський Інститут морської біології НАН України, який розміщувався у згорілій будівлі, втратив унікальні колекції та дослідницькі матеріали, які збирали останні 65 років. Про це розповіли члени комісії НАН України, що була створена 5 грудня для з’ясування обставин і наслідків пожежі, аналізу збитків і розробки плану відновлення діяльності інституту.

Майже всі працівники інституту врятувалися – у приміщенні була сигналізація, працівники вийшли організовано та вивели відвідувачів. Але директор інституту Борис Александров і його помічниця Галина Іванович загинули.

За словами голови комісії, заступника головного вченого секретаря НАН України Володимира Ємельянова, комісія має виступити в Національній академії наук із доповіддю до 25 грудня.

«Загальна оцінка втрат, якщо її виражати у фінансових термінах, – це близько 2 млн грн загалом. Це приміщення інституту та обладнання, зокрема комп’ютери. Втрачені унікальні рукописи і бібліотека професора Ювеналія Зайцева з автографами вчених, втрачені звіти і дослідницькі матеріли, які збирали 65 років», – наголосив Ємельянов.

Сам Зайцев був директором інституту з 1972 по 1989 рік, нині працює там головним науковим співробітником.

Наразі інститут морської біології працює у приміщеннях фізико-хімічного інституту НАН України, а також у приміщені Південного наукового центру. Як уточнила тимчасова виконувачка обов’язків директора Інституту морської біології Галина Мінічева, адміністрація запрацювала вже через кілька днів після пожежі.

«Ми зараз працюємо в режимі закриття року, всі наукові та фінансові зобов’язання перед колективом ми виконаємо. З 18 грудня відновить роботу дирекція, з 19 по 26 грудня вже заплановані засідання вченої ради. Основний лабораторний потенціал збережено – деякі вчені днями й ночами чергували на місті пожежі, і коли їх пускали всередину, забирали обладнання. Так ми винесли мікроскопи, декілька морозильних камер і частину живих культур», – каже Мінічева.

За її словами, більша частина наукових матеріалів збереглася – вони або були оцифровані, або їхні копії зберігають працівники вдома. Але, звісно, «живі» колекції не повернути, зазначила науковиця.

У будівлі також розміщувалися і підрозділи інших наукових установ, зокрема спеціальне конструкторсько-технічне бюро фізико-хімічного інституту НАН України, відділ експонування Одеського археологічного музею НАН України та відділення гідроакустики інституту геофізики НАН України.

Залишити коментар