Середа, 25 листопада

Антропологи зуміли датувати час життя останніх Homo erectus – предків людини, які першими покинули Африку і розселилися світом.

Судячи з усього, Homo erectus не перетинався із сучасними нам людьми, тобто видом Homo sapiens, відзначають дослідники.

На початку 1930-х років голландські антропологи виявили безліч кісток над берегом річки Соло на індонезійському острові Ява. Понад 25 тис. зразків копалин були поховані в річковому бруді в області під назвою Нгандонг, зокрема 12 черепних коробок і дві кістки ніг людського предка: людини прямоходячої (Homo erectus).

Цей вид ранньої людини існував протягом майже 2 млн років і поширився далеко по всій Африці й Азії. Але вчені не могли визначити, коли останній із них вимер. Зусилля з визначення точного віку скам’янілостей Яви мало чим допомогли, оскільки це давало широкий вибір варіантів: час їхньої смерті був десь між 550 тис. і 27 тис. років тому.

У новій роботі вчені пішли шляхом датування навколишніх річкових відкладень, а не самих скам’янілостей. Антропологи змогли визначити набагато більш конкретний віковий діапазон для цих черепів. Результати показали, що особини Homo erectus загинули масово в період між 117 тис.і 108 тис. років тому.

Це означає, що кістки є останньою відомою появою Homo erectus в археологічних відкладеннях. Нова шкала допомагає вирішувати й інші загадки, оскільки вона дозволяє антропологам ідентифікувати інші стародавні людські види, з якими перетинався Homo erectus, а також ті, з якими він не стикався.

«Наше дослідження показує, що Homo erectus не прожив досить довго, щоб взаємодіяти із сучасними людьми на Яві», – сказав Рассел Кьочон, співавтор нового дослідження.

За словами авторів дослідження, виявлені в Нгандонгі частини черепів і кістки ніг являють собою найбільшу знахідку Homo erectus у будь-якому місці. Це тому, що кістки поряд із 25 тис. інших скам’янілостей, які були пізніше втрачені під час Другої світової війни, «скупчилися в завалі на річці», за словами співавтора дослідження Кіри Веставія.

Вона додала, що в кришках черепа відсутні частини, тому що скелети були пошкоджені, коли вони були змиті рікою під час повені. Поряд зі скам’янілостями дослідники виявили кістки як мінімум 64 ссавців, які також були перенесені вниз за течією. Той факт, що всі кістки були зметені вниз за течією в один і той самий час, наводить на думку, що 12 особин Homo erectus померли одночасно.

Точно невідомо, як саме ці особи померли, але одна теорія про те, чому Homo erectus вимер на Яві, може здатися знайомою: зміна клімату.

У період між приблизно 120 тис. і 110 тис. років тому світ перейшов від льодовикового періоду до міжльодовикового періоду, і температура піднялася. Ява, яка тепер переважно є тропічним лісом, раніше була покрита звичайними змішаними лісами.

Але приблизно під час зникнення Homo erectus клімат острова став вологим через підвищення температури, що дозволило тропічному лісу рости. Можливо, наші людські предки не змогли впоратися з температурним зсувом.

«Смерть Homo erectus на Яві збігається з цим розширенням тропічного лісу, і середовище, що змінюється, ймовірно, сприяло його загибелі. Жодних скам’янілостей Homo erectus не виявлено після зміни навколишнього середовища, тому Homo erectus, ймовірно, не зміг пристосуватися до цього нового середовища тропічних лісів», – сказав Рассел Кьочон.

1 комментарий

Залишити коментар