П'ятниця, 27 листопада

Науковці та дослідники по всьому світу б’ють на сполох: глобальне потепління може не тільки підвищити температуру на кілька градусів, але й спровокувати незворотні зміни. Ба більше, перші наслідки глобального потепління вже починають впливати на нас, адже декілька місць на планеті можуть зникнути буквально на очах. Однак для того, аби зробити свій внесок у боротьбу зі змінами клімату, не обов’язково бути Гретою Тунберг.

Які перші кроки?

Ключова мета сьогодні, як запевняють дослідники, – зменшити використання нафти, вуглецю та природного газу, замінивши їх на відновлювальні та екологічно чисті джерела енергії. Шведські науковці переконані: до кінця наступного десятиліття людство повинне скоротити викиди СО2 практично вдвічі.

Звучить нереально? Насправді ж це цілком можливо реалізувати, якщо робити поступові щоденні кроки: відмовитися від зайвих поїздок автомобілем, зменшити кількість авіаперельотів, обрати «зеленого» енергопостачальника тощо.

Частий закид на такі аргументи дослідників: а хіба може кілька людей щось змінити? На перший погляд, справді, один «борець», котрий обміняє автівку на велосипед, навряд чи врятує планету. Але безліч фахівців-екологів наголошують: навіть одна така людина здатна вплинути якщо не на весь клімат, то на своїх знайомих, котрі, ймовірно, так чи інакше долучаться до цієї ідеї.

Самі собі Грета Тунберг: як самостійно боротися зі змінами клімату?

Задуматися варто і владі: вчені закликають модернізувати субсидії для енергетичної промисловості, котрі поки що відкрито заохочують використання викопного палива. Водночас варто створити й нові правила для сільського господарства, лісової промисловості та особливо утилізації відходів.

Наприклад, минулого року дослідники виявили, що відмова від хімічних речовин, які використовують у холодильниках і кондиціонерах, – ефективний спосіб скоротити шкідливі викиди в атмосферу. Це пов’язано з тим, що названі речовини майже в 10 тис. разів сильніше впливають на потепління, аніж викиди CO2. Три роки тому 170 країн світу погодилися поступово скасовувати використання цих речовин, починаючи з 2019 року.

Як змінити власне життя, аби зберегти планету?

Тема особистого внеску у порятунок клімату – ключова у дослідженнях по всьому світі. Ще у 2017 році був складений перелік із майже 150 кроків, котрі під силу кожному з нас, і найбільш ефективним із них визнано відмову від поїздок автомобілем. Це й очевидно: автівка забруднює навколишнє середовище значно більше, аніж громадський транспорт чи тим паче велосипед. Окрім того, ходьба та мінімальні справи – це ще й корисно для вашого здоров’я.

Самі собі Грета Тунберг: як самостійно боротися зі змінами клімату?

Як це працює? Давайте на прикладі: у країнах Європейського Союзу відмова від поїздок автомобілем скорочує викиди вуглецю на 2,5 тонни. За даними Організації економічного співробітництва і розвитку, цей показник складає близько чверті від середньорічного показника на одну людину.

«Ми повинні обирати більш ефективні транспортні засоби і за можливості переходити на електромобілі», – запевняє Марія Вірджинія Віларіно, співавторка звіту Міжурядової панелі з проблем змін клімату.

А чи варто змінювати харчування?

Ви можете здивуватись, але ваш раціон – це також важливий і впливовий чинник. Ба більше, харчова промисловість (зокрема м’ясо-молочна галузь) – одна з головних причин кліматичних змін після викопного палива.

М’ясна промисловість, за даними екологів, сприяє глобальному потеплінню одразу у трьох напрямках. По-перше, під час перетравлення їжі у корів вивільняється чимало метану. По-друге, їх зазвичай годують кукурудзою та соєю, що робить процес малоефективним. І, зрештою, м’ясна промисловість передбачає використання чималої кількості води та добрив, котрі також виділяють парникові гази. А ще – землі, котра часто «здобувається» через вирубку лісів.

Самі собі Грета Тунберг: як самостійно боротися зі змінами клімату?

Однак бити на сполох та відмовлятися від м’яса, стаючи веганами чи бодай вегетаріанцями, не обов’язково. Екологи переконують: можна просто зменшити кількість споживання м’яса. Зменшивши звичну «дозу» вдвічі, ми можемо зменшити свій «вуглецевий слід» майже наполовину. 

Як і що купувати в магазинах?

Варто розуміти: практично все, що ми купуємо, спричиняє викиди шкідливих для екології та клімату газів або на етапі виробництва, або під час транспортування продукції. Наприклад, 3 % світових викидів СО2 припадає на виробництво одягу, а швидка зміна моди та доволі посередня якість речей лише сприяє більш частим покупкам.

Завдає шкоди і перевезення товарів. Наприклад, продукти харчування, котрі привозять до нас із, наприклад, Чилі, долають настільки довгий шлях «з поля до столу», що залишають відчутно більший вуглецевий слід, аніж місцева продукція. Тому вирішуйте, якому виробнику слід надавати перевагу.

Самі собі Грета Тунберг: як самостійно боротися зі змінами клімату?

Поза тим, не забувайте: вирощування несезонних овочів та фруктів також спричиняє викиди в атмосферу. Тому найбільш оптимальний варіант – сезонна їжа, вирощена в Україні або сусідніх країнах.

Я можу пересісти на велосипед, але як замінити літак?

Альтернативи паливу, котре використовують у літаках, поки що дійсно немає. І хоча ми вже ставали свідками певних спроб використання сонячних батарей для тривалих перельотів, про регулярні та комерційні рейси поки що не йдеться.

Дослідники підрахували, що стандартний трансатлантичний переліт «туди-сюди» спричиняє викидити у розмірі близько 1,6 тонни СО2, що прирівнюється до щорічного викиду на одну людину в Індії.

Самі собі Грета Тунберг: як самостійно боротися зі змінами клімату?

Окрім того, науковці зауважують певну «несправедливість»: літають не всі, а страждає вся планета. Нині чимало вчених та активістів відмовляються від перельотів чи хоча б зменшують їхню кількість. Інколи вихід і справді можна відшукати: провести конференцію через інтернет, зробити вибір на користь місцевих курортів тощо.

А якщо я не можу відмовитись ані від автівки, ані від літаків, ані від м’яса?

Таке справді може бути. Тим паче, що не кожен може замінити автомобіль велосипедом чи просто так відмовитися від м’яса. Але якщо вам справді хочеться допомогти у боротьбі з кліматом, ви можете зробити внесок у якийсь надійний екологічний проєкт. Звісно, це не зменшить наслідків вашої діяльності, але бодай зможе їх «компенсувати». Інформацію про такі проєкти можна знайти на сайті Рамочної конвенціїї ООН про зміну клімату.

Але й це не все, адже інформація – це також зброя. Ви можете принаймні розповісти своїм друзям та близьким про проблеми з кліматом та найпростіші кроки збереження нашої планети. Пам’ятайте: будь-які зміни починаються з нас. І те, якою буде Земля через кілька десятиліть, також залежить від нас.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар