П'ятниця, 30 жовтня

На березі Середземного моря на півночі Ізраїлю вчені знайшли руїни стародавнього поселення віком приблизно в 7 тис. років, чиї жителі побудували дамбу довжиною 100 м. На сьогодні ці камені вважаються найдавнішою з усіх відомих морських дамб.

«Це найстаріша в світі морська стіна», – сказав Джонатан Бенджамін, морський археолог з Університету Фліндерс в Австралії.

«Це перше свідчення тієї дуже реальної проблеми, з якою ми маємо справу сьогодні», – додав науковець і одразу підкреслив різницю між джерелом підвищення рівня моря тоді (природні наслідки льодовикового періоду) і зараз (наслідки діяльності людини).

Бенджамін і його співавтори стверджують, що це «найстаріший з відомих в світі берегових захистів».

Селище під назвою Тель-Хрейц було виявлено в 1960 році випадково, коли дайвери, які шукають корабельні аварії, виявили кременеві знаряддя і людські кістки. Велика частина ділянки занурена на 3-4 м нижче рівня моря. Це місце не привертало уваги до 2012 року, коли сильні зимові шторми змістили піщаний покрив, щоб виявити лінію валунів. Ще один шторм у 2015 році виявив додаткові камені.

Дамба була побудована з валунів вагою від 200 кг до тонни. Вони бралися з русла річки, що розташовувалася приблизно в 1-2 км від поселення. Камені, які важать до 1000 кг, повинні були перевозитися групами людей, волочитися волами або, можливо, котитися.

Залишити коментар