Неділя, 29 листопада

Дослідники з’ясували, що за останні 20 років рослинний покрив Гімалаїв швидко піднімався вгору і досяг позначки в 5,5 тис. м.

Автори роботи використовували супутникові дані для вимірювання протяжності так званої субнівальної рослинності – рослин, що ростуть між лісовою і сніжною лініями.

Мало що відомо про ці віддалені, важкодоступні екосистеми, що складаються з невеликих рослин (переважно трав і чагарників) і сезонного снігу. Використовуючи дані за період з 1993 по 2018 рік, отримані із супутників NASA Landsat, дослідники з Університету Ексетера виміряли значне збільшення рослинного покриву на висоті з 4150−6000 м над рівнем моря.

Результати варіювалися на різних висотах і в різних місцях, причому найсильніша тенденція – збільшення рослинного покриву в діапазоні 5000−5500 м.

Навколо гори Еверест команда виявила значне збільшення рослинності в усіх чотирьох висотах. Умови у верхній частині цього діапазону висоти зазвичай вважаються близькими до межі, де рослини можуть рости.

Хоча в дослідженні не розглядаються причини змін, отримані дані узгоджуються з моделюванням, яке показує зменшення «областей з обмеженою температурою» (таких, де температури занадто низькі для росту рослин) у гімалайському регіоні через глобальне потепління.

Інші дослідження показали, що гімалайські екосистеми дуже вразливі до кліматичних змін рослинності.

«Було проведено велику кількість досліджень з танення льоду в Гімалаях, зокрема дослідження, яке показало, як швидкість втрати льоду подвоїлася в період з 2000 по 2016 рік», – сказала докторка Карен Андерсон з Інституту навколишнього середовища і сталого розвитку Університету Пенрін в Ексетері.

«Важливо відстежувати і розуміти втрати льоду в основних гірських системах, але субнівальні екосистеми займають набагато більшу площу, ніж постійний сніг і лід, і ми дуже мало знаємо про них і про те, як вони змінюють водопостачання», – підкреслили вчені.

Залишити коментар