Неділя, 29 листопада

Астрономи, які використовують транзитний супутник NASA TESS, виявили масивну екзопланету, яка обертається навколо двох зірок в системі TOI-1338.

Планета, названа TOI 1338b, приблизно в 6,9 разів більша за Землю, тобто між розмірами Нептуна і Сатурна, зазначають астрономи.

Одна із зірок приблизно на 10 % масивніша нашого Сонця, а інша – холодніша, тьмяніша та важить всього третину Сонця. Транзити TOI 1338b нерегулярні, кожні 93-95 днів, і розрізняються за тривалістю завдяки орбітальному руху зірок. TESS бачить тільки транзити, що перетинають велику зірку – транзити меншої зірки занадто слабкі, щоб їх виявити.

Планети, які обертаються навколо двох зірок, виявити важче, ніж планети, що обертаються навколо однієї зірки. Цікаво, що першим транзити планети, тобто її проходження по диску зірки, виявив американський десятикласник Вольф Кукер під час стажування в Центрі космічних польотів імені Годдарда.

«Людське око надзвичайно здібне в знаходженні патернів в даних, особливо неперіодичних патернів, подібних до тих, які ми бачимо в транзитах з цих систем», – говорить провідний автор Веселін Костов, науковий співробітник Інституту SETI та Годдарда.

Це пояснює, чому Кукеру під час стажування довелося візуально досліджувати кожен потенційний транзит. Наприклад, він спочатку думав, що транзит TOI 1338b був результатом того, що менша зірка в системі проходила перед більшою – обидва викликають однакове падіння яскравості.

«Я переглядав дані про все, що добровольці позначили як затемнену подвійну систему, систему, в якій дві зірки обертаються навколо одна одної. Приблизно через три дні після мого стажування я побачив сигнал від системи під назвою TOI 1338. Спочатку я подумав, що це було зоряне затемнення, але час був неправильним. Це виявилася планета», – сказав Кукер.

Після ідентифікації TOI 1338b дослідницька група використовувала пакет програмного забезпечення під назвою Елеонора, названий на честь Елеонори Арроуей, центрального персонажа роману Карла Сагана «Контакт», щоб підтвердити, що транзити були реальними, а не результатом інструментальних помилок.

Система TOI 1338 знаходиться на відстані 1300 світлових років у сузір’ї Живописця. Дві зірки обертаються навколо одна одній кожні 15 днів. TOI 1338b – єдина відома планета в системі.

Залишити коментар