Неділя, 29 листопада

У метеориті, що впав 50 років тому в Австралії, вчені виявили зоряний пил, який утворився 5-7 млрд років тому. Вчені відзначають, що це найстаріший твердий матеріал, коли-небудь знайдений на Землі. Тоді ще не існувало Сонячної системи.

«Це одне з найбільш захопливих досліджень, над яким я працював. Нам вдалося знайти найдавнішу з відомих твердих речовин на нашій планеті, яка розповідає нам про те, як у нашій галактиці утворилися зірки», – говорить Філіп Хек, провідний автор дослідження з університету Чикаго.

Матеріали, які Хек і його колеги досліджували, називаються пресолярними зернами-мінералами, що утворилися до народження Сонця. «Це тверді зразки зірок, справжній зоряний пил», – говорить Хек. Ці частинки зоряного пилу виявилися в пастці в метеоритах, де вони залишалися незмінними протягом мільярдів років, перетворюючи їх на капсули часу.

Такі пресолярні зерна важко знайти. Вони рідкісні, зустрічаються тільки приблизно в 5 % метеоритів, які впали на Землю, і вони крихітні – сотня найбільших із них відповідають друкарській крапці в кінці цього речення.

Але деяка кількість цих пресолярних зерен, тобто твердих частинок, що утворилися до народження Сонця, потрапила в пастку в Мурчісонському метеориті, який впав у Австралії в 1969 році. Вони залишалися незмінними протягом мільярдів років і врешті були «доставлені» на Землю.

«Все починається із дроблення фрагментів метеорита на порох, в результаті якого виходить свого роду паста із запахом гнилого арахісового масла. Потім ця маса розчиняється в кислоті, поки не залишаться тільки пресолярні зерна. Це схоже на спалювання копиці сіна з метою знайти голку», – пояснюють вчені.

Після того як пресолярні зерна були виявлені, дослідники визначили їхній вік.

«Для цього ми використовували дані про час впливу на зерна космічних променів, які являють собою потоки частинок високої енергії, що летять через нашу галактику і проникають у тверду речовину, – пояснює Хек. – При взаємодії з цими променями утворюються нові елементи, і чим довше зерна експонуються, тим більше цих елементів у них утворюється».

Більшість пресолярних зерен мали вік від 4,6 до 4,9 млрд років, але деякі були істотно старшими – до 5,5 млрд років. Для контексту, вік нашого Сонця – 4,6 млрд років, а Землі – 4,5 млрд.

«Це найстаріші тверді матеріали з коли-небудь знайдених, і вони розповідають нам про те, як у нашій галактиці утворилися зірки», – зазначає Хек.

Залишити коментар