Субота, 19 вересня

Нове дослідження показало, що дерево гінкго, яке може жити понад тисячу років, взагалі не показує будь-яких очікуваних ефектів старіння. Вчені виявили, що гінкго не припиняли рости з віком, хоча їхні кільця зростання ставали тоншими.

Нове дослідження надає перші реальні генетичні докази того, про що вчені давно підозрювали. «Умовою за замовчуванням для рослин є безсмертя», – говорить Говард Томас, біолог з Університету Аберіствіта, який не брав участі в роботі.

Щоб зробити це сміливе твердження, дослідники почали вивчення зрізів від 34 здорових дерев G. biloba в Анлу, в китайській провінції Хубей, і в Пічжоу, в провінції Цзянсу. Вивчаючи кільця зростання, Лі Ван, молекулярний біолог рослин в Університеті Янчжоу, виявив, що зростання гінкго не уповільнюється через сотні років – фактично, їх зростання навіть іноді прискорювався. Ба більшк, розмір листя, фотосинтетична здатність і якість насіння дерев –  показники здоров’я – не розрізнялися з віком.

Щоб з’ясувати, що відбувалося на генетичному рівні, дослідники порівняли експресію генів у листі та камбії, тонкому шарі стовбурових клітин між внутрішньою деревиною та зовнішньої корою. За словами Вана, оскільки на старих деревах всього кілька шарів камбіальних клітин, зібрати достатньо матеріалу, щоб працювати з ним, виявилося непросто. Команда секвенувала РНК дерев, вивчила вироблення гормонів і перевірила miRNA – молекули, які можуть «вмикати» і «вимикати» певні гени – у деревах у віці від 3 до 667 років.

Як і очікувалося, експресія генів, пов’язаних зі старінням, кінцевою і летальної стадією життя, передбачувано збільшилася у листі, що вмиирає. Але коли дослідники вивчили експресію тих самих генів у камбії, вони не виявили відмінностей між молодими і старими деревами.

Це свідчить про те, що, хоча такі органи, як листя, гинуть, самі дерева навряд чи помруть від старості.

Однак є свідчення того, що дерева з часом зазнають деяких змін. У старіших дерев були більш низькі рівні гормону росту і більш високі рівні гормону затримки росту. На рослинах віком 200 років і старше також бачили зниження експресії генів, пов’язаних із розподілом, диференціюванням і експансією клітин. Це означає, що стовбурові клітини на старих деревах не діляться на нову деревину і кору так само легко, як на молодих деревах.

Біологічний фахівець по рослинах Цзіньсін Лін із Пекінського університету лісівництва та автор дослідження говорить, що можливо, якщо швидкість ділення камбіальних клітин продовжить знижуватися через тисячі років, ріст дерев може сповільнитися, і дерева гінкго можуть зрештою померти від старості. Однак більшість дерев гинуть від «нещасних випадків», таких як шкідники або посуха.

За словами автора статті та молекулярного біолога Річарда Діксона з Університету Північного Техасу, Дентон, це «вражаюча» здатність, яка допомагає гінкго рости здоровими протягом тисячоліть.

Залишити коментар