Четвер, 24 вересня

Еволюційні попередники сучасних людей — неандертальці — вміли пірнати на глибину, де збирали мушлі й перетворювали їх на знаряддя праці. Про це свідчить нове дослідження міжнародної групи вчених, оприлюднене в науковому журналі PLOS ONE.

Дослідники відібрали 171 зроблене з мушлі знаряддя праці, знайдене в нині недоступній печері Мосчеріні в центральному регіоні Італії. Слідам від тваринячих зубів на знаряддях десь 90-100 тис. років – це вказує на те, що їх створювали неандертальці.

Раніше вважалося, що мушлі вимивало з води хвилями, і предки людей просто підбирали їх із берега. Але огляд знарядь праці під мікроскопом показав, що на їхній поверхні немає слідів зношеності, якої можна було б очікувати від вимитих водою мушль.

За оцінками вчених, майже чверть усіх досліджених знарядь праці робилася з мушлі, підібраної з морського дна – можливо, навіть із живим молюском усередині. Більшість із них використовували як скребки – засоби очистки шкіри чи інших м’яких поверхонь.

За словами Паоли Віли, співавторки дослідження з Колорадського університету в Боулдері, для отримання мушль неандертальці могли пірнати на глибину від 2 до 4 м – оскільки знайдені мушлі належать певному виду молюску, який здатен мешкати на глибині до 180 м. «У неандертальців не було підводного спорядження», – зауважує вона.

Автори зауважують, що це не перше дослідження, з якого випливає, що неандертальці були на «ти» з водою. Утім воно є черговим доказом того, що ці предки людей уже вміли пірнати для здобуття морських ресурсів.

«Чим більше в нас є доказів такої поведінки в Південній Європі, як-от у печері Мосчеріні та в інших місцях, задовго до появи сучасних людей, тим більше в нас доказів того, що деякі неандертальці в Євразії самостійно опановували сучасні поведінкові моделі», – стверджує в коментарі The Guardian дослідник Метью Поуп із Інституту археології Університетського коледжу Лондона.

2 комментария

  1. Дагаев Виталий on

    исследования генома в последние годы позволяют утверждать, что неандертальцы не были эволюционными предшественниками людей вида Homo Sapiens (см. работы Брайан Сайкс и др.)

  2. Если этому миру и нужна какая-то «революция», то прежде всего — антикриминальная, в ходе которой власть должны получить наиболее достойные во всех отношениях люди — честные, моральные, интеллигентные. Порядочным людям пора объединяться против современных «неандертальцев», навязывающих вместо законов свои уголовные «понятия». Объединяться, невзирая на границы между странами. Эволюция должна пойти дальше, чтобы новые кроманьонцы вытеснили уголовников — этих современных неандертальцев. И только после этого на Земле наступит действительно новый порядок. Появится мир, согласие и условия для продолжения развития цивилизации.

Залишити коментар