П'ятниця, 18 вересня

Мікоархітектурний проєкт Дослідницького центру Еймса NASA тільки починає свою роботу, але космічне агентство покладає на нього великі надії. Вчені вже зуміли виростити із грибів стільці й цеглу. На черзі – повноцінне житло для колоністів.

Зараз проєкти будівництва житла для Місяця або Марса нагадують равликів, що тягають на собі весь свій будинок – надійно, але вимагає величезних витрат енергії. Але є й інші варіанти – наприклад, вирощувати будівлі на місці з грибниць. У цьому разі також потрібно буде звести легкий каркас, а гриби візьмуть на себе іншу роботу – треба тільки поливати їх водою.

Так можна буде виготовляти не тільки будівлі, але й меблі та інші предмети інтер’єру. У 2018 році дослідники з Центру Еймса NASA представили перший прототип – стілець із грибів, вирощений за два тижні. Як тільки він був готовий, його піддали температурній обробці в печі, щоб він став чистим, сухим, функціональним і… мертвим.

Інші досліди показали, що цеглини, зроблені за допомогою грибів, деревини та відходів, краще витримують навантаження на вигин, ніж бетон, і краще протистоять стиску, ніж колоди. Крім того, вони добре захищають від шуму і займання.

Ростуть гриби завдяки ціанобактеріям, які поглинають сонячну енергію, переробляючи воду і вуглекислий газ у кисень і в живильну для грибів матерію.

Вчені лабораторії планують створювати за допомогою грибів трирівневі житла. Внутрішній шар виросте з грибниці. Наступний – із ціанобактерій, які будуть виробляти кисень як для грибів, так і для колоністів. А зовнішній шар буде відновлюваним, із льоду. Його завдання – захищати від радіації та забезпечувати бактерії водою.

Для того щоб гриби не забруднили середовище планети і не завадили біологам шукати там життя, дослідники планують змінити їхні гени так, щоб вони не могли виживати зовні.

Залишити коментар