Субота, 19 вересня

При розкопках в окрузі Фаїда в Іраку експедиція італійських і курдських археологів розкопала рідкісні наскельні барельєфи ассирійської епохи.

Рельєфи були викарбувані на берегах древнього каналу довжиною 4 милі, який був викопаний у VIII-VII столітті до н. е. для зрошення полів, відзначають вчені.

Останнього разу ассирійські рельєфи, висічені на скелях, а не на стінах палацу, були виявлені ще в 1845 році. Вони були відкриті французьким консулом Симоном Руе.

На знайдених рельєфах зображений правитель, який, як вважають, є ассирійським царем Саргоном II (близько 722−705 рр. до н.е.). Правитель очолює своєрідний парад ассирійських божеств і тварин.

Слідом за ним рухаються боги, які стоять на спинах тварин. Верховний бог Ашшур стоїть на драконі та рогатому левові, його дружина Муліссу – на левові, богиня Іштар – також на левові, бог Сонця Шамаш – на коні, бог Місяця Сін – на рогатому левові, бог бурі Адад – на рогатому левові та бику, бог мудрості Набу – на драконі. Замикає процесію знову Саргон II. Тварини, на яких зображені боги, дивляться праворуч, у напрямку потоку, що протікає через канал.

Цікаво, що верхні частини трьох рельєфів були виявлені британськими археологами в 1973 році, але постійні сутички між курдами й урядом Іраку унеможливили подальше дослідження. У 2012 році археологи скористалися невеликим вікном у конфліктах, щоб виявити ще шість рельєфів. У 2014 ІДІЛ зайняло регіон, і лінія фронту перебувала за 15 миль від дорогоцінних рельєфів. На щастя, вони були настільки маловідомі, що не потрапили на очі мародерам.

Нова експедиція використовувала передові технології, включно з лазерним скануванням і цифровою фотограметрією, для запису кожної деталі кам’яних панелей і їх контексту. Дрон надав аерофотознімки з високою роздільною здатністю, які дозволять дослідникам скласти карту всієї мережі каналів.

Ці унікальні рельєфи досі перебувають під постійною загрозою. Мародери пошкодили одну з панелей у травні минулого року, намагаючись вкрасти її. Будівництво стайні місцевим фермером завдало додаткових втрат іншій панелі. Зростання забудови також є серйозною загрозою.

«Відкриття показує, що такі твори мистецтва були не тільки в царських палацах, а й скрізь, навіть там, де селяни брали воду з каналів для своїх полів», – сказав археолог Гарвардського університету Джейсон Ур, який займається дослідженням стародавніх водних систем у регіоні.

1 комментарий

Залишити коментар