Неділя, 20 вересня

Житель Ізраїлю, ветеринар Рафі Баалуль, відправившись скупатися в морі в районі містечка Атліт неподалік від Хайфи, побачив на морському дні камінь з ієрогліфами.

Виявилося, що Баалуль, 55-річний лікар-ветеринар і художник з села Ейн-Хід натрапив на вельми незвичайний єгипетський кам’яний якір.

Його прикрашало зображення древньої богині та ієрогліфи. Очевидно, не одне тисячоліття камінь пролежав у піску (його вік оцінюється в 3400 років), поки нещодавній шторм його не відкопав.

«Я пірнув, щоб доторкнутися до каменю. Це було все одно, що на дні Середземного моря увійти в єгипетський храм», – сказав Рафі Баалуль.

У січні 2020 року камінь був піднятий із дня моря і нині демонструється на виставці єгипетської писемності в Музеї Ізраїлю в Єрусалимі.

За словами Ширлі Бен-Дор Евіан, кураторки відділу єгипетської археології в Музеї Ізраїлю, функція каменю цілком приземлена і легко впізнавана: це був типовий якір, який використовували на кораблях часів бронзової доби, що закінчилася близько 3200 років тому. Якорі мали форму трапеції із закругленими кутами й отвором для закріплення мотузки.

Подібні якорі й раніше знаходили на узбережжях Леванту, зокрема в Атліті. Але цей якір незвичайний багатим різьбленням по каменю, каже куратор. Як вважають археологи, це приклад вторинного використання каменю. Ймовірно, якір був частиною крупнішого декоративного рельєфу в храмі десь в Єгипті.

Ширлі Бен-Дор Евіан каже, що камінь був цінним товаром в долині Нілу, тому кожен камінчик піддавався переробці незалежно від того, якою була його початкова функція.

Найяскравіша частина прикраси – зображення жінки, яка пише на табличці. Символ над її головою вказує, що це – богиня Сешат, давньоєгипетське божество писемності. Цій богині не присвячували храми, але зазвичай її зображення прикрашало стіни головних святинь.

Спираючись на аналіз стилю ієрогліфів, Ширлі Бен-Дор Евіан сказала, що вони були вирізані в камені у XV столітті до н. е., тобто понад 3400 років тому. Це було під час 18-ї династії фараонів, які заснували нове царство і розширили територію Стародавнього Єгипту. Отже, напис Сешат міг б прикрасити один із численних царствених рельєфів, встановлених у храмах по всьому Єгипту.

Залишити коментар