Середа, 30 вересня

Американські дослідники дійшли висновку, що корінне населення острова Пасхи будувало знамениті статуї і після зустрічі з європейцями, вже у XVIII столітті. Такий висновок було зроблено на підставі радіовуглецевого аналізу дерев’яних об’єктів поблизу статуй, відзначають автори роботи.

Острів Пасхи (Рапа-Нуї) відомий своєю ретельно продуманою ритуальною архітектурою, особливо численними статуями – моаї та монументальними платформами, які їх підтримували. Вважалося, що будівництво цих пам’ятників припинилося десь близько 1600 року, після великого соціального потрясіння.

«Наше дослідження суперечить цьому. Ми знаємо, звичайно, що, якщо ми маємо рацію, нам дійсно потрібно кинути виклик самим собі (і археологічним записам), щоб підтвердити наші аргументи. У цьому разі ми дивилися на темп будівельних подій, пов’язаних із великими платформами» , – сказав Карл Ліпо, антрополог з Університету Бінгемтона.

Дослідники на чолі з Робертом Дж. ДіНаполі з Університету Орегона вивчили радіовуглецеві датування та етноісторичні звіти для кількісної оцінки початку, швидкості й закінчення будівництва пам’ятників для перевірки гіпотези колапсу.

Дослідники виявили, що будівництво статуй моаї почалося незабаром після прибуття людей на острів і швидко збільшувалося, у період між початком XIV і серединою XV століть. Ба більше – будівництво тривало й після європейського контакту в 1722 році.

«Ми виявили, що люди почали будувати пам’ятники незабаром після прибуття на острів, і вони продовжили це будівництво в період після прибуття європейців. Це було б не так, якби відбувся певний колапс перед контактом – тоді ми повинні були побачити, що всі будівельні роботи припинилися задовго до 1722 року. Відсутність такої схеми підтверджує наші заяви», – сказав Ліпо.

«Як тільки європейці прибувають на острів, відбувається багато задокументованих трагічних подій через хвороби, вбивства. Ці події абсолютно чужі остров’янам і, безсумнівно, мають руйнівні наслідки. Проте, люди Рапа-Нуї продовжили свої традиції перед загрозою величезних труднощів», – додав учений.

Залишити коментар