П'ятниця, 18 вересня

Ізраїльські дослідники виростили рослини з насіння фінікової пальми, яке перебувало в стародавніх руїнах протягом 2 тис. років.

Саджанці назвали Уриїлом, Іоною, Адамом, Боазом, Юдіфью і Ханною. Результати експерименту роблять юдейську фінікову пальму відмінним кандидатом для вивчення довговічності насіння рослин.

«Нинішнє дослідження проливає світло на походження юдейської фінікової пальми, припускаючи, що її культивування, засноване на генетично помітних східних і західних популяціях, відбувалося з місцевих або східних сортів, які лише пізніше були схрещені із західними сортами», – пишуть автори роботи.

У стародавній палацовій фортеці, збудованій ще царем Іродом, і в печерах, розташованих на півдні Ізраїлю між Юдейськими пагорбами і Мертвим морем, археологи знайшли сотні насінин фінікової пальми.

Потім група вчених, очолювана Сарою Саллон із Медичної організації Хадасса в Ізраїлі, відібрала 34 насінини, які вони вважали найбільш життєздатними. Одне було виділено як контрольний екземпляр. Інші 33 були ретельно вимочені у воді та добривах, щоб сприяти проростанню.

Після цього процесу було виявлено, що ще одна насінина була пошкоджена, інші 32 насінини були посаджені. Із них шість насінин успішно проросли. Їм дали імена Іона, Уриїл, Боаз, Юдіф, Ханна і Адам.

Після цього вчені змогли проводити тести й аналізи, які вони не могли виконати тільки на насінні. Спочатку вони зібрали фрагменти насіннєвих оболонок для радіовуглецевого датування, яке підтвердило, що насіння датуються періодом від 1800 до 2400 років тому.

Потім дослідники провели генетичний аналіз самих рослин, порівнявши їх із генетичною базою даних сучасних рослин. Це показало обмін генетичним матеріалом східних фінікових пальм із Близького Сходу і західних фінікових пальм із Північної Африки.

Дослідники виявили, що стародавнє насіння було на 30 % більше за сучасне, що, ймовірно, означало, що плоди теж були більшими. Якщо вчені зможуть виявити, як фініки так довго зберігали свою життєздатність, це може мати важливі наслідки для сільського господарства.

Залишити коментар