Понеділок, 26 жовтня

#‎war_note: війна від першої особи

Битий піксель, постріл, вибух, фрагмент, уламок, крик. War Note. Сигнал втрачено: #‎war_note – тш-ш-ш-ш-ш. 

Сигнал втрачено. 

Тш-ш-ш-ш-с-с-с.

Бігти, не зупинятись. Кричати. Падати. В тишу. 

(Дай Боже вам не відчути цієї тиші втрати сигналу від світу). 

Пауза.

Тиша на війні. Тиша після бою. Тиша. Вона завжди б’є втомою, спрагою, смертю. Вона завжди з присмаком крові та поту. Вона пульсує у венах, рухається дрижаками по шкірі, проникає в мозок, у глибину свідомості, тріщинами, темрявою, холодом. Вона не дає повернутися до звичного ритму життя. Повернутися взагалі. 

Сміятися. Плакати. Ридати. Кричати. Нервово викурювати третю сигарету підряд. Не відчувати нікотиновий дим. Не відчувати пальців рук. Не відчувати нічого. Бачити все уповільнено, наче впадати в гіпнотичний транс. І слухати, слухати тишу… Лише серце вистукує свій оскаженілий адреналіновий ритм. Живий. Вибух раз. Вибух два. Сигнал втрачено. 

«Прийом, вийдіть хтось на зв’язок». 

«Прийом».

Сигнал втрачено.

Уламки життів, уламки спогадів. Холодна-тепла вода з пляшки. Поле. Сніг. Танки. ДАП. Вгризатись у землю. Попити сніг на вогні, аби роздобути воду. Грітись. Дмухати на замерзлі руки. Не відчувати ніг. Не відчувати нічого. War Note. Сигнал втрачено. 

War Note. War Note. War Note. War Note. 

Новий фільм від «Вавилон’13» саме про це…

War Note – повнометражна документальна стрічка Романа Любого, зібрана з відео бійців на лінії фронту. 

Дорога. Мости. Жарти. Усміхнені, ще живі, але по факту вже мертві. 

Архів пам’яті. Архів російсько-української війни. 

Фільм, який дає змогу глядачеві побачити та відчути війну від першої особи.

П’ять років монтажу, тисячі хвилин відеоматеріалу і «Вавилон’13» зробив програмне кіно про війну на Донбасі. 

Ключове слово «війна». 

War Note це не фільм про війну, це і є сама війна. 

Низка, здавалося б, хаотичних відеозаписів веде глядача разом із героями в сюрреалістичний транс на зустріч смерті, світла, майбутнього. Поклик і шлях різних людей у фільмі сплетені в одну розповідь. Герої поринають у специфічний аномальний вимір, де більшість ані людських, ані Божих законів не діють. Діють інші закони. Тут інші цінності, інші жарти, інше сприйняття прекрасного, інша мораль, інші тривоги. Смерть тут завжди поруч. 

Уламки реальності складаються, наче пазл. Образи авторів відео власників цих телефонів, планшетів, фотоапаратів, на які здійснювались записи, наче плями та розриви на сторінках паперового фронтового щоденника биті пікселі. Кліп за кліпом можна побачити життя цих людей, дізнатися дещо про їхню роботу, сім’ю, про їхні інтереси, погляди на життя, дещо зрозуміти про країну цих людей. 

«Фільм знятий особисто військовими та добровольцями на їхні телефони, планшети, GoPro. Перші подібні записи опинилися в архівах “Вавилону’13” на початку 2015 року різними шляхами. У мене виникла ідея збирати такий матеріал і оформити у повнометражне кіно, говорить режисер Роман Любий. Монтаж ішов досить важко, попри те, що в нас безліч приголомшливого матеріалу. Ще один фактор: є тисячі годин записів, окрім тих, що ми отримали. Всі, хто мали при собі телефон на фронті, зробили хоч один запис. Тож завжди є відчуття, що ти знайдеш той шматочок пазла, який завершить картину. Але це безкінечний процес».

War Note. War Note. War Note.

Сигнал втрачено.

Темрява. Тиша. Відсутність коду. Далі – порожні сторінки.

Війна триває…

Військові прокидаються та засинають, радіють і плачуть, завжди відчуваючи, що запис може закінчитись будь-якої миті.

Прем’єра фільму War Notе відбудеться на 17-му Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA (20-29 березня 2020 року). Фільм бере участь у національному конкурсі DOCU/УКРАЇНА. 

А сам проєкт War Note продовжує збирати подібний матеріал, аби створювати наступні фільми чи навіть доксеріал.

Творча команда: режисер Роман Любий; продюсер Марко Супрун; режисери монтажу Роман Любий і Володимир Тихий; звукорежисер Андрій Нідзельський. Виробництво «Вавилон’13»

Валерій Пузік

Залишити коментар