Середа, 2 грудня

У печері в іспанських Піренеях археологи знайшли рештки людей, які були вбиті близько 7300 років тому. Вчені вважають, що це рештки дорослих і дітей від трьох до семи років. Ця різанина в кам’яну добу повинна допомогти зрозуміти природу людського насильства, запевняють автори роботи.

Скелети були знайдені в печері під назвою Ель-Трокс в іспанській провінції Уеска, як зазначили автори роботи, «у районі виняткової природної краси». Всього вчені виявили рештки 13 осіб, а також докази матеріальної культури в печері. На їхню думку, стародавні люди померли не в один час, а з різницею приблизно в тисячу років.

Дослідники зосередилися на групі з дев’яти осіб: «п’ять дорослих і четверо дітей», які приблизно на  тисячу років старші за інших скелетів, знайдених у печері.

Останки були досліджені міждисциплінарною групою експертів, які також датували скелети за допомогою радіовуглецевого аналізу. Вони зробили жахливе відкриття, що здається, що «п’ять дорослих і четверо дітей віком від трьох до семи років були по-звірячому вбиті близько 5300 до н. е.». Вони стали жертвами жорстокої різанини.

Команда заявила, що жорстокі події в Ель Трокс не мають аналогів ні в Іспанії, ні в решті Європи в той час. Схоже, що вони були застрелені з лука. Але дослідники також заявили, що «на дітях і дорослих, крім того, є сліди грубого насильства щодо черепа і всього скелета».

Існує мало фізичних доказів того, хто були винуватцями різанини. Однак генетичне тестування встановило, що мертві були пов’язані з першими неолітичними «фермерами» на Піренейському півострові. Виходячи з віддаленого місця розташування, вони, ймовірно, були скотарями, які займалися перегоном худоби.

Передбачалося, що вбивці людей були або новими мігрантами в цьому районі, або, можливо, групою, яка підтримувала традиційний спосіб життя мисливців і збирачів. Можливо, жертви були вбиті за контроль над ресурсами. Проте, жорстокість вбивства показує, що міг бути й інший мотив.

Автори роботи припустили, що «печера Ель Трокс, ймовірно, документує ранню ескалацію міжгрупового насильства між людьми різного походження та світогляду, між місцевими жителями і мігрантами або між економічними чи соціальними суперниками».

Залишити коментар