Неділя, 20 вересня

Близько 70 українських діячів культури, освіти, а також дипломатів, політиків і аналітиків опублікували заяву з критикою документу «12 кроків для більшої безпеки України та євроатлантичного регіону», оприлюдненого раніше на сайті Мюнхенської конференції з безпеки.

Організатори заходу зрештою були змушені видалити сторінку, присвячену цьому документу, хоча сам текст досі доступний. Це, на думку підписантів заяви, свідчить, що сама публікація була «помилковим рішенням». Автори заяви також подякували закордонним дипломатам, політикам і експертам, які розкритикували «12 кроків».

«Обговорювати виписані в документі положення немає жодного сенсу. Цей документ відтворює кремлівський підхід до оцінки “подій в Україні і навколо України”. Росія не визнає збройної агресії проти України та окупації частини її території, натомість кремлівська пропаганда поширює міф про громадянську війну в Україні. Автори “12 кроків” також неприховано запропонували втілити в життя давні забаганки Москви, спрямовані на “перегляд національної ідентичності” України з втручанням в цей процес сусідніх держав; впровадження особливого режиму економічних відносин між Донбасом та Росією; послаблення міжнародних санкцій щодо Росії, незважаючи на продовження збройної агресії та окупації українських територій», – йдеться в заяві.

Водночас її автори вказують на те, що саме Росія почала агресію проти України з 20 лютого 2014 року, анексувавши Крим та розгорнувши збройний конфлікт на Донбасі.​

«Таким самим фактом є й те, що Росія розпочала та продовжує приховану війну проти держав НАТО і ЄС, прагнучи поширити хаос та дестабілізувати світовий безпековий порядок, з метою нав’язати ослабленим демократичним державам власну політичну волю. Вважаємо, що й сама заява про “12 кроків” є черговим прикладом такого руйнівного впливу Кремля на Заході, коли, встановлюючи непублічну співпрацю із західними політиками, медіа й аналітичними центрами, зловживаючи свободою слова, Москва насаджує вигідний для себе порядок денний», – зазначають автори звернення.

Вони додають, що врегулювання ситуації не потребує «складних і вигадливих сценаріїв»: Росія «має припинити збройну агресію, відновити порушений міжнародний правопорядок, беззастережно вивести всі свої збройні формування з Криму, Донеччини та Луганщини, а також сприяти встановленню українського контролю вздовж всієї лінії державного кордону», взяти на себе політичну та матеріальну відповідальність за наслідки.

«Щоб змусити агресора швидше відновити міжнародний правопорядок, світове співтовариство має посилювати санкції, а не прагнути відновити співпрацю з державою, яка зухвало і грубо порушує міжнародне право», – зазначено в документі.

Серед 69 імен, які стоять під документом: народний депутат від «Європейської Солідарності», лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, його колега в парламенті Ахтем Чийгоз, юрист і дипломат Володимир Василенко, почесний президент Києво-Могилянської академії В’ячеслав Брюховецький, ексміністр освіти і викладач КМА Сергій Квіт, учасники Ініціативної групи «Першого січня», експерти Центру Разумкова, народні депутати восьмого скликання (зокрема Микола Княжицький та Ганна Гопко), політичні експертки Марія Золкіна, Олеся Яхно та Олена Снігир. Також під документом підписалися громадські організації: «Рух опору капітуляції», «Мережа захисту національних інтересів «АНТС» та громадянська платформа «Нова раїна».

Залишити коментар