Вівторок, 24 листопада

«Вони заразять кожного з нас», «ми помремо через них», «давайте блокувати дороги та злітні смуги, аби врятувати наших дітей» – паніка щодо евакуйованих із Китаю українців сягнула разючих масштабів, чутки у сотні разів перевищують кількість фактів, а врятованих українців буквально демонізують. Пояснюємо, чому не варто панікувати, боятися та скуповувати маски по аптеках.

Що офіційно відомо про евакуйованих українців?

Якщо абстрагуватися від тисяч чуток, перестати панікувати, готуючись ледь не до кінця світу, та прощатися із близькими, можна дізнатись, як все є насправді. 

Усього на борту літака, котрий прилетів із Китаю, окрім екіпажу та лікарів, – 45 українців та 27 іноземців. Перед посадкою на борт літака у КНР, як повідомляє МВС, кожен пасажир пройшов суворі санітарно-епідеміологічні перевірки стану здоров’я. Окрім того, кожну особу додатково перевіряли під час проміжної посадки у Казахстані. Лікарі, котрі супроводжували евакуйованих, констатують: не виявлено жодних симптомів хвороби, усі пасажири здорові

Вам здається, що цього замало? МВС запевнює: «Після прибуття усіма особами на борту буде пройдено належний прикордонний контроль із дотриманням всіх норм і правил санітарно-епідеміологічної безпеки відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил Всесвітньої організації охорони здоров’я у спеціальній відокремленій зоні летовища».

Усі евакуйовані громадяни доправляються на територію медичного центру Національної гвардії України «Нові Санжари» у Полтавській області. Наступні 14 днів усі пасажири літака з Китаю перебуватимуть в обсервації із забезпеченням суворого режиму санітарного-епідеміологічного контролю та безпеки. МВС України констатує, що загрози здоров’ю громадян відсутні, спільно з МОЗ проводяться активні профілактичні заходи.

Отже, причин панікувати немає: додому повернулися звичайні здорові українці, котрі про всяк випадок протягом двох тижнів перебуватимуть під наглядом лікарів, аби ліквідувати найбільш примарні ризики та попередити поширення хвороби. 

Так, а хто панікує?

А панікують всі. Точніше, усі, хто замість того, щоб відділяти факти від коментарів та чуток, вирішили піддатися масовій паніці та кричати в один голос: «Головне, не везіть їх в нашу область». Доходить до смішного й водночас страшного: люди готові блокувати дороги, перекривати аеропорти, пікетувати будь-які будівлі та мітингувати в ім’я страху та штучній паніці.

Наприклад, голова районної Обухівської ради Лариса Ільєнко порівняла повернення людей з Китаю з Чорнобилем: 

«Я не готова до безглуздих втрат і не хочу, аби через 34 роки після Чорнобильської катастрофи ми повторили помилки минулого, які призведуть до невідворотної трагедії», – каже голова райради.

На Львівщині голова РДА Андрій Шумський пообіцяв поселитися в санаторії «Шкло» Яворівського району, якщо туди доставлять евакуйованих громадян. 

«Санаторій не відповідає потрібним критеріям. А позиція обласної та районної ради – не допустити поселення людей на карантин у Шклі. Якщо це станеться, повірте мені, я сам там поселюся», – запевнив він. Але найсмішніше, що прокоментував чиновник звичайні чутки, котрі мало чим відрізняються від рівня достовірності повідомлень у вайбер-чатах батьків, що виступають проти вакцинації.

Думаєте, це все? Ексчиновники взагалі допускали, що ймовірне поселення евакуйованих на Львівщині – це… помста за патріотизм місцевого населення.

«Чому людей із зони небезпеки Китаю відправляють саме на Львівщину? Що це за крок нової влади: це визнання області як найбільш організованого та підготовленого регіону з відповідальними фахівцями чи це банальна помста за патріотизм і проукраїнську позицію під час виборчих кампаній?»

Подібні висловлювання та висмоктані з пальця чутки можна переказувати годинами. Найгірше – це небажання панікерів розібратися, що до чого, та прагнення забезпечити стабільне життя за принципом «моя хата з краю», коли до твоєї хати навіть не планують прийти.

А що там у Нових Санжарах?

Ви не здивуєтесь, але жителі Полтавщини, куди дійсно доправлять евакуйованих людей, також панікують. Як передає «Суспільне.Полтава», у Нових Санжарах влаштували пікет проти розміщення на карантин евакуйованих з Уханя. На місці події працюють правоохоронці. Вони вже встановили понад 10 найагресивніших людей та роз’яснили їм юридичні наслідки протиправних дій. 

Утім цього разу чиновники обрали правильну риторику: очільник області Олег Синєгубов приїхав на місце протесту та закликав невдоволених не панікувати.

«Будь-хто міг опинитися на місці тих людей. Вони повертаються додому. Це чиїсь діти, батьки, рідні. Всіх перевірили китайські й вітчизняні медики. І в жодного немає симптомів гострої респіраторної інфекції», – зазначив він.

Що кажуть у Міністерстві охорони здоров’я?

У МОЗ також запевняють: у пасажирів та членів екіпажу літака з Уханя не виявлено жодних симптомів гострих респіраторних захворювань. Тобто в евакуйованих не те що не спостерігається бодай якихось ознак коронавірусу, вони навряд чи зможуть «передати» панікерам бодай нежить.

«Медики протягом усього періоду обсервації (14 днів) будуть проводити медико-санітарне спостереження як мінімум двічі на день усіх, хто перебуває в ізоляції.

Додатково, люди, які перебуватимуть в обсервації, матимуть контакти медичних працівників. У разі погіршення їхнього стану здоров’я або появи симптомів, які можуть свідчити про розвиток гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом, їх госпіталізують в інфекційний стаціонар. У такому разі в інфекційному відділенні їм буде надаватися медична допомога і проводитися подальша діагностика», – запевняють на офіційному сайті Міністерства.

Водночас у МОЗ констатують, що, попри стабільний психоемоційний стан усіх пасажирів, вони все ще потребують підтримки та розуміння з боку співгромадян.

Що каже влада?

Президент України Володимир Зеленський переконує: зробили все можливе й неможливе, щоб вірус із Китаю не мав жодних шансів потрапити до України. За його словами, декількох громадян не пустили на борт через ледь підвищену температуру. А всі, хто таки опинився в літаку, – здорові.

«Бактеріологічної небезпеки немає. Але є інша небезпека, про яку я хотів би сказати. Небезпека забути про те, що всі ми люди і всі ми – українці. Кожен з нас. Включно з тими, хто опинився в Ухані під час епідемії.

Коли Франція евакуювала людей з Уханя і їх привезли в одне з міст, реакція у мешканців цього міста була одна: вони турбувалися про життя і здоров’я своїх співгромадян, співчували тим, хто опинився у складній ситуації. Навіть у Казахстані, коли наш літак з Уханя сів на дозаправку й доправив казахстанського громадянина, не було жодних протестів і блокувань. Навпаки, всі дякували й раділи, що людина нарешті вдома.

На жаль, не всі з нас можуть пишатися такою ж людяною реакцією. Спроби перекрити траси, блокувати госпіталі, не пустити громадян України в Україну – цим ми показуємо далеко не найкращий бік нашого характеру. Особливо якщо врахувати, що більшість пасажирів – люди, яким менше 30 років. Для багатьох з нас вони – майже як діти», – написав Зеленський у своєму фейсбуці.

 

Що робити замість паніки?

Наприклад, можна почитати більше про коронавірус, міфи та чутки довкола нього та реально відому інформацію. Такий перелік склала колишня очільниця МОЗ Уляна Супрун.

База знань про СОVID-19 з достовірними джерелами і візуальною інформацією.

Про фейковий захист від коронавірусу.

Що варто знати про вірус.

Про дезінформацію і коронавірус.

А ще було б непогано залишатися людьми, котрі вірять у факти, а не прочитані у «вайберах та «однокласніках» «інсайди» своїх перукарок та диванно-телевізійних експертів.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар