Четвер, 26 листопада

Українська компанія «Новіс» вперше в Україні розробила та сертифікувала біорозкладні пакети, виготовлені з кукурудзяного крохмалю. Через 90 днів пакет повністю розкладається та перетворюється на добриво. Як це допоможе врятувати екологію та чому поки не вийде відмовитися від поліетиленових пакетів – розповідаємо у нашому матеріалі.

Своє існування компанія з Дніпра почала близько 10 років тому, утім перші роки «Новіс» продавав пакети інших виробників, фактично будучи звичайним дистриб’ютором. Власне виробництво українці відкрили три роки по тому. Це рішення сьогодні пояснюють просто: коли ти не створюєш продукцію самостійно, не можеш гарантувати покупцеві 100-відсоткову якість. 

А ось ідею створювати пакети, котрі розкладаються, команда виробників підгледіла три роки тому на виставці у Німеччині. Тоді закордонні виробники представляли пакети з картопляного крохмалю, однак для їхньої переробки необхідні були індустріальні компостні приміщення. Тоді команда з Дніпра поставила собі за мету створити продукцію, що зможе розкладатися в домашніх умовах. 

«Тоді ми вирішили випустити новий продукт на основі кукурудзяного або картопляного крохмалю з основним критерієм – для його розкладу не буде потрібен промисловий компостер. Наш пакет повинен розкладатися у звичайних умовах домогосподарства. І ось наприкінці минулого року ми виготовили пакет із кукурудзяного крохмалю та пройшли сертифікацію за стандартом ОК compost HOME. Сьогодні ми можемо з упевненістю заявити: наші пакети на 100 % біорозкладні та компостуються в домашніх умовах. Вони розкладаються на біологічні речовини й надалі можуть використовуватися як добрива», – розповідає директор компанії Андрій Береза

В Україні розробили біорозкладні пакети, що за 90 днів перетворюються на добриво

За його словами, «Новіс» став першим в Україні підприємством, котре почало виробляти подібний продукт, і це важливий крок до екологічної обізнаності. 

«Ми всі викидаємо сміття і рідко замислюємося над тим, що, складаючи залишки їжі в поліетиленові пакети, ми фактично консервуємо їх на століття. Нині екологічна грамотність населення України та всього світу підвищується, у суспільстві наростає екологічна занепокоєність. Один із ворогів екології – поліетиленовий пакет. У парламенті законопроєкт про заборону використання таких пакетів вже два роки на розгляді», – додає Береза. 

Виникає цілком логічне питання: чи зможемо ми повністю відмовитися від поліетиленових пакетів? На це керівник компанії зауважує: повністю відмовитися не вийде, але можна бодай правильно використовувати на вторинній переробці. А для того щоб біорозкладні пакети виконували своє призначення повною мірою, необхідно дотримуватися мінімальних правил сортування сміття.

«Для цього потрібно мати вдома два відра для сміття, а на вулиці – два баки для органіки та неорганічних відходів. Як ми зараз часто робимо? Органічні відходи кладемо в поліетиленовий пакет, добряче зав’язуємо і навіть не розуміємо, що в такому вигляді відсортована їжа пролежить із тисячу років. Але ж ці самі органічні залишки ми цілком можемо покласти у біорозкладний пакет і викинути туди, де будуть винятково відходи, що самостійно розкладаються», – розмірковує співавтор проєкту.

В Україні розробили біорозкладні пакети, що за 90 днів перетворюються на добриво

На його думку, для реалізації цього плану в містах достатньо створити найпростішу модель сортування сміття, встановивши два види контейнерів: перший – для органічних відходів, другий – для іншого сміття.

Така стратегія може значно зменшити кількість відходів. Автори ідеї наполягають: якщо почати сортувати органіку та неорганіку, можна зменшити територію сміттєвих полігонів щонайменше вдвічі. Крім того, відокремлення органіки забезпечить полегшений процес переробки неорганічного сміття, котре можна використовувати циклічно і навіть неодноразово. Зрештою, відмовившись від «консервації» органічних відходів, ми можемо отримати природне добриво.

«Ми вже готові представити нову продукцію, і нам дуже цікава зворотна реакція. В ідеалі хочеться налагодити модель дворівневого сортування відходів в Україні й довести користь використання біорозкладаних пакетів, щоб надалі не лише побутові користувачі, а й великі підприємства користувалися такою інновацією», – ділиться Береза.

Текст: Степан Коза

Фото: novis.ua

Залишити коментар