Вівторок, 29 вересня

Галактика Чумацький Шлях має дивну зігнуту форму. І вчені тепер вважають, що це може бути результатом відносно нещодавнього або навіть поточного зіткнення з іншою галактикою.

Багато хто уявляє Чумацький Шлях як плаский диск. Але насправді він більше подібний за формою до літери S. Зовнішні краї галактики викривлені відносно внутрішнього плаского диску. Один її кінець трохи загнутий догори, а інший – донизу. Цей вигин помітний у тому, як розподілені зірки, космічний пил і гази. Напрямок цього вигину або, як його називають астрономи, «прецесії» також змінюється з часом.

Вчені тривалий час сперечалися, що спричинило таку форму. З’явилися кілька гіпотез, які повинні пояснити незвичну форму галактики. Наприклад, одна з них стверджує, що це відбулося під дією темної матерії, яка оточує Чумацький Шлях. Інша говорить про вигин через міжгалактичне магнітне поле.

Аналіз даних, зібраних космічною обсерваторією Gaia, яка належить Європейській космічній агенції (ESA), виявив, що прецесія відбувається швидше, ніж могло б спричинити міжгалактичне магнітне поле.

«Ми зміряли швидкість вигину, використовуючи точні оцінки Gaia для мільйонів зірок. Спираючись на наші результати, згин рухається дуже швидко, завершуючи один оберт навколо галактичного центру за 600-700 млн років», – пояснила головна авторка дослідження Елоіза Поджіо з Обсерваторії астрофізики в Туріні.

«Тому знадобиться щось потужніше, щоб пояснити наші результати. Таке, як взаємодія із супутником», – додала вона.

У зв’язку з новими відкриттями вчені вважають, що найбільш вірогідне пояснення для такої форми – це зіткнення Чумацького Шляху з іншою галактикою. У такій події беруть участь потужні гравітаційні сили, здатні викривити форму галактичного диску. Лишається невідомим, яка з галактик може за цим стояти, а також коли саме відбулося зіткнення. Потенційний кандидат – карликова галактика Стрілець, яка обертається навколо Чумацького Шляху й розташована за 65 тис. світлових років від Землі.

Вважається, що ця галактика вже вступала у взаємодію з Чумацьким Шляхом у минулому. Наприклад, дослідження, опубліковане 2018 року, говорить, що Стрілець і Чумацький шлях мало не зіштовхнулися приблизно 300-900 млн років тому. Астрономи вважають, що наша галактика зрештою поглине свого супутника. Автори нового дослідження запевняють, що на нашу Сонячну систему зіткнення галактик не впливає, адже вона розташована далеко від країв Чумацького Шляху.

5 комментария

 1. Всё больше и больше подтверждений моей гипотезе о строении Вселенной! Тёмная материя — материальна, и Галактики через неё влияют друг на друга, как «расплывы» на поверхности мыльного пузыря. А всё пространство между Галактиками заполнено этой «материей». «Расплывы» перемещаются хаотически во всех плоскостях и направлениях, как воздушные массы в атмосфере Земли и вполне возможны сближения и расхождения Галактик. Где то во Вселенной возможны штормы и смерчи (а не Большие взрывы), а где то штиль и покой. С детства люблю астрономию!

  • любить надо то, в чем что-то смыслишь.
   в твоих гипотезах никто не нуждается.
   оставь это дело профессионалам.

  • Єсипорвич Станіслав Михайлович on

   Красиво и цікаво — розводи на мильній бульбашці. Я уявляю ТМ як океан, що весь час хвилюється. Саме дією хвиль ТМ реально можна пояснити ключову асиметрію планети — континентальну та океанічну частини.Дякую.

Залишити коментар