Четвер, 26 листопада

Карантин по всій країні, обмеження масових зібрань та перехід на дистанційну роботу – це далеко не всі заходи, прийняті задля уникнення поширення коронавірусу COVID-2019. Утім, покладатися варто, передусім, на себе й починати з мінімального – регулярно мити руки з милом. Розповідаємо, чому це аж настільки важливо та як це робити правильно.

Основною рекомендацією, щоб запобігти поширенню збудників хвороб, зокрема грипу чи коронавірусу, є ретельне, часте і правильне миття рук. Для багатьох людей нагадування про миття рук видається смішним чи навіть образливим. Мовляв, без порад і нагадувань всі знають, як мити руки і коли потрібно це робити. Але часто це далеко від реальності. Уляна Супрун, колишня очільниця МОЗ України

Чому потрібно мити руки?

Якщо ви досі не можете зрозуміти, яка в цьому користь, пригадайте, як часто за день ви торкаєтеся поручнів громадського транспорту, дверних ручок поза власною оселею, вітаєтесь за руку з іншими людьми. Багацько, правда ж?

Руки – це основний спосіб прямого контакту зі світом та іншими людьми, а тому «чудове» місце для «тусовки» інфекцій, вірусів та бактерій. Працює все просто: ви привіталися з кимось, хто захворів умовним грипом, за руку, а після цього вирішили почухати тією ж рукою обличчя або почистити собі мандаринку. Що може бути далі – напевно, ви здогадалися.

Щоб зменшити ризик зараження, достатньо дотримуватись елементарних правил гігієни. Але не менш важливо – робити це правильно.

Як правильно мити руки?

Найпростіший і найбільш ефективний варіант – проточною водою та обов’язково з милом. Радимо використовувати рідке мило, коли ви знаходитеся поза власною домівкою, адже на твердому можуть зберігатися бактерії незнайомців, котрі скористалися ним до вас.

У публічному місці, в гостях чи на роботі (а чому це ви не працюєте віддалено?) немає рідкого мила? Тоді краще просто промити руки проточною водою і за наявністю скористатися після цього антисептиком.

На картинці нижче – рекомендація від ВООЗ щодо того, як мити руки так, аби не пропустити жодної ділянки зі скупченнями бактерій чи бруду.

Зверніть увагу, загальна процедура миття має тривати щонайменше хвилину, з якої третина часу має відводитися на намилювання. При контакті із захворілими рекомендуємо збільшити як тривалість, так і ретельність миття. Не економте ані мило, ані час – це той випадок, коли сміливо можна жертвувати обома ресурсами задля ресурсу головного – здоров’я.

Не користуйтеся багаторазовим рушником на роботі, у гостях чи публічних місцях. Також відмовтесь від сушарок. Найкращий варіант – одноразові серветки. Цими ж серветками і закривайте кран. Інакше краще помити руки знову.

Намагайтеся мити руки якомога частіше. Це не панічні поради через введення карантину, а все ті ж норми гігієни. Перед та після походу в туалет, після повернення з вулиці, після вітань за руку, після контакту з хворими, після контакту з тваринами, перед тим як торкатись обличчя, очей, губ, статевих органів тощо. Помити руки ніколи не буде зайвим, але й параноїти, щохвилинно бігаючи до умивальника, не слід.

Результати деяких досліджень та опитувань свідчать, що люди забувають мити руки, коли це необхідно. А якщо миють, то досить часто роблять це недостатньо ретельно, аби знищити небезпечні патогени, які можуть жити на брудних руках та спричиняти хвороби.Уляна Супрун

Який антисептик підійде, та як ним користуватись?

За відсутності рідкого мила достатньо використати звичайний спиртовмісний антисептик. Але зверніть увагу, розчин має містити близько 60-80 % спирту чи 2 % хлоргексидину. Усе інше, що називають «антисептиками на рук» (настій ромашки, розчини з 30-40 % спирту) – даремна трата грошей.

При використанні антисептика враховуйте, що він має покривати всю поверхню шкіри рук, тому на одну обробку слід використовувати близько 3 мл розчину, що еквівалентно близько 25 «пшикам». Тривалість обробки має складати близько 30 секунд. Особливу увагу варто приділяти нігтям, оскільки там накопичується найбільше бруду.

Чому мило більш ефективне, ніж антисептик?

Антисептики (де понад 60 % спирт, не забувайте) здатні вбити бактерії та віруси, але не зможуть змити їх із вашої шкіри. Натомість інтенсивне миття рук із милом може змити з поверхні рук навіть стійкі до спирту віруси.

Я вимила(-в) руки, піду погортаю стрічку фейсбуку

Непогана ідея. Але перед цим не забудьте подбати про чистоту вашого смартфона. Для цього згодиться звичайний спиртовий антисептик та чиста серветка. Робіть це принаймні раз на день або й частіше. Також подбайте про чистоту вашого планшета чи ноутбука, робочого місця, квартири тощо. І, звісно, не забувайте про інформаційну гігієну: нині поширюється чимало фейків щодо коронавірусу, а російська пропаганда не зупиняє своєї роботи навіть у часи, коли весь цивілізований світ гуртується у боротьбі з пандемією.

Пам’ятка: як захистити себе від вірусних інфекцій?

(офіційні рекомендації від МОЗ України)

Стежте за офіційною інформацією про новий коронавірус в Україні на сайті covid19.com.ua.

Залишити коментар