Понеділок, 28 вересня

Усередині шматка бурштину з північної частини М’янми, вік якого 99 млн років, знайшли череп завдовжки всього 7,1 мм.

Палеонтологи вважають, що череп належав крихітному динозавру, який був менший, ніж найменший на сьогодні птах – колібрі Mellisuga helenae.

«Коли я вперше побачила цей зразок, я була приголомшена. Для палеонтолога це дивно, але ми ніколи не бачили нічого подібного», – говорить Джінгмай О’Коннор, одна з авторок відкриття.

Команда назвала динозавра Oculudentavis khaungraae, що дослівно можна перекласти як «окатий і зубастий птах», і зовнішній вигляд цієї істоти нічим не поступається назві. Щелепи цього маленького динозавра вистелені маленькими загостреними зубами; судячи з очних западин, схожих на ложку, два вирячені ока тварини різко виділялися б на тлі її крихітної морди.

Істота виглядала не зовсім як птах або динозавр. Але є деякі підказки, які можуть розповісти трохи про її спосіб життя. Зуби, наприклад, вказують, що маленький динозавр був хижаком, який харчувався здебільшого безхребетними. А отвори в його очницях досить вузькі, що означає активність у денний час.

Все це вказує на те, що Oculudentavis відповідає своїй категорії, а не пов’язаний із сучасними колібрі, тому що ці птахи сьогодні харчуються нектаром, а не комахами. Дослідники вважають, що такі істоти, як колібрі, пішли іншим шляхом до мініатюризації.

Схоже, що Oculudentavis може бути однією з тих тварин, які стоять між динозаврами і птахами, але де саме він вписується в загальну картину, досі не ясно. Є навіть деякі дивні особливості, такі як форма та розмір зубів і очниць тварини, які не видно ані у динозаврів, ані у птахів. Насправді вони більше нагадують ящірок.

«В інших місцях невеликі речі теж могли існувати, але у нас немає жодних доказів цього. Отже, якщо б не бурштин, ми б узагалі не знали про цю дрібну фауну. І просто неймовірно відкрити цю нову екологічну нішу, про яку ми навіть не підозрювали», – говорить О’Коннор.

Залишити коментар