Четвер, 26 листопада

Відчули симптоми, подібні на ті, що постійно згадуються в новинах про коронавірус? Сподіваєтесь, що це звичайна ГРВІ та не поспішаєте звертатися до лікаря? Розповідаємо, як правильно діяти, щоб убезпечити себе та близьких від поширення COVID‑19.

За якими симптомами я можу виявити коронавірус?

Точних симптомів, за якими можна було б одразу діагностувати COVID‑19, не існує. Річ у тому, що хвороба протікає так само, як і грип: можливе підвищення температури до 38 градусів, слабкість тощо. Окрім того, перебіг хвороби та симптоматика залежать від інших захворювань людини, віку та попередніх хвороб. 

Поза тим, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) найпоширенішими симптомами називає лихоманку, підвищення температури тіла, втому та сухий кашель. За даними організації, у деяких пацієнтів можливе виникнення нежитю, фарингіту та діареї.

«Зазвичай ці симптоми розвиваються поступово та мають слабко виражений характер. У деяких інфікованих осіб взагалі не виникає жодних симптомів чи поганого самопочуття. Більшість людей (близько 80 %) одужують без застосування специфічних лікарняних заходів», – запевняють у ВООЗ.

Зверніть увагу, наявність цих симптомів – не 100-відсоткове свідчення коронавірусу, це може бути й будь-яка інша респіраторна інфекція. Утім, не варто ані панікувати, ані ставитися до симптомів легковажно. Особливо, якщо нещодавно ви повернулися з-за кордону або контактували з інфікованими коронавірусом особами.

У мене подібні симптоми, що робити?

Насамперед, повідомте сімейного лікаря про свій стан та симптоми. Але не ходіть до нього і не чекайте в черзі на прийом, а зателефонуйте. Номер можна знайти в декларації, на сайті лікарні або ж зателефонувавши в реєстратуру. Фахівець збере всю необхідну інформацію та, проаналізувавши її, повідомить, як вам потрібно діяти. Якщо лікар вважатиме, що є ймовірність коронавірусу, він повідомить про це у спеціальні служби. 

Якщо у вас немає сімейного лікаря, або ви не можете з ним зв’язатися, зателефонуйте на гарячу урядову лінію 1545 або на 103. Також ви можете зателефонувати на гарячу лінію Національної служби здоров’я 1677 чи на гарячу лінію МОЗ 0-800-505-201 (працює в тестовому режимі). Обов’язково розкажіть оператору про всі симптоми, ваше самопочуття та супутні обставини. Якщо ви нещодавно повернулися з країн, де велика кількість інфікованих, або контактували з особами, котрі згодом виявились інфікованими коронавірусом, не приховуйте цього. Оператори уточнять всю необхідну інформацію та вирішать, чи варто направляти до вас спеціальну бригаду.

Перебіг коронавірусу може бути різним, тому далеко не всіх інфікованих необхідно госпіталізувати. Хворих із легкими симптомами можуть залишити вдома, а тих, хто має більш важкі симптоми, госпіталізують до інфекційної лікарні.

Окрім того, самоізолюйтесь. Не виходьте гуляти, не заходьте у супермаркети, не запрошуйте гостей (навіть родичів) і намагайтеся взагалі не контактувати з людьми. Так, для осіб молодого віку хвороба не несе великої загрози, але ви можете інфікувати інших. Пам’ятайте, найважче коронавірус переносять літні люди та люди, що мають хронічні хвороби, зокрема онкологію, ураження імунної системи. Відсутність тяжких симптомів не унеможливлює зараження інших. Будьте відповідальними та думайте не лише про своє здоров’я.

Чому я маю телефонувати лікарю, а не йти в лікарню?

Ваш візит до сімейного лікаря може обернутися збільшенням кількості хворих та подальшим поширенням вірусу. Поки ви дістанетеся лікарні та потрапите до кабінету, ви можете контактувати з чималою кількістю людей: у громадському транспорті, у черзі на прийом, біля реєстратури тощо. Якщо ви інфіковані коронавірусом, ви можете інфікувати інших, і навпаки: маючи звичайне ГРВІ, можете підхопити COVID‑19. 

Як мене перевірять? Я чув(-ла) про якісь тести.

Так, тестування має призначити лікар після того, як опитає вас про симптоми, нещодавні подорожі та контакти. У разі виникнення підозри вам призначать тестування. Нині тестують, передусім, тих, хто контактував з інфікованими коронавірусом та мають яскраво виражену симптоматику після повернення з-за кордону.

Можливі два варіанти тестів: лабораторне дослідження (тест-системи) та швидкі експрес-тести, що робляться безпосередньо в лікарні. Перший варіант – більш точний, а ось експрес-тести можуть не виявити коронавірус через відсутність в організмі антитіл. Саме тому через кілька днів тестування зазвичай повторюють.

Не ведіться на оголошення шахраїв, тести неможливо придбати на якомусь онлайн-майданчику чи в інтернет-магазині. Не варто шукати їх і в аптеках. 

Як лікують коронавірус?

Наразі не існує специфічного лікування коронавірусу. Лікарі використовують медикаменти задля полегшення симптомів. Ви, напевно, чули, що від цього вірусу можуть допомогти ліки проти грипу чи ті, що використовують для лікування ВІЛ? Це лише припущення, гіпотеза, результати попередніх досліджень. Поки що хворим виписують препарати для зниження температури, ліки від кашлю та інших симптомів. Якщо стан інфікованого більш складний, лікарі залучають інші препарати.

Не займайтеся самолікуванням та не відкладайте звернення до лікарів, це може закінчитися трагічно. Дійте винятково за описаною інструкцією та не шукайте панацеї в поїданні часнику, цибулі чи лимонів.

Здається, у мене коронавірус. Алгоритм дій при появі симптомів та головні правила безпеки

Ілюстрація: Brandon Raygo

Піду одягну свою маску!

Насправді у ВООЗ рекомендують носити маску лише тоді, коли ви маєте симптоми коронавірусу або доглядаєте за людиною, котра може хворіти на COVID‑19. Пам’ятайте, що звичайні медичні маски – одноразові. Їх не можна використовувати повторно.

У разі, якщо ви не маєте симптомів, не доглядаєте за хворим, Всесвітня організація охорони здоров’я не радить користуватися маскою та називає таке її використання нераціональним. Ба більше, нині в усьому світі – дефіцит масок, тому варто серйозніше ставитись до їхнього використання.

Водночас заступник міністра охорони здоров’я України Віктор Ляшко закликає носити маски всіх, аргументуючи це тим, що «всі ми можемо бути потенційно інфікованими». Отже, головний державний санітарний лікар рекомендує надягати хірургічну маску завжди, коли ви відвідуєте громадські заклади, котрі досі функціонують, або контактуєте з іншими людьми.

Окрім того, маска може мінімізувати несвідомі (рефлекторні) торкання до носа чи рота, у такий спосіб зменшивши ризик потрапляння вірусу до слизових оболонок із ваших рук.

Ми не можемо одностайно радити вам носити чи не носити маску, утім, якщо ви завітали до аптеки, де тільки-но завезли партію хірургічних масок, будь ласка, не скуповуйте все.

Як зрозуміти, що я в групі ризику?

За даними ВООЗ, близько 80 % інфікованих переносять хворобу легко. До групи ризику уналежнюють літніх людей та тих, хто має інші хвороби: проблеми з тиском, хвороби серця, легенів, діабет, рак, проблеми з імунною системою тощо. 

Як захистити себе та попередити поширення коронавірусу?

 У ВООЗ радять стежити за актуальною інформацією щодо захворювань у світі, у вашій країні та вашому регіоні. Але, що більш важливо, – необхідно також дотримуватись таких правил:

Самоізолюйтеся. Карантин – це не відпустка, не можливість відпочити за кавою з друзями і точно не привід навістити літніх родичів. Мінімізуйте контакт з іншими людьми та без гострої потреби не покидайте приміщення.

Регулярно обробляйте руки спиртовмістким засобом або мийте їх із милом. Якщо на поверхні ваших рук присутній вірус, це дозволить вбити його. Детальніше про те, чому мити руки – так важливо, та як робити це правильно, читайте у нашому матеріалі.

Намагайтеся правильно харчуватися, дотримуйтеся здорового сну та виконуйте хоча б базові фізичні вправи. 

Якщо вам все ж таки довелося вийти з дому, дотримуйтеся дистанції з іншими людьми 1,5-2 м. Особливо з тими, хто чхає або кашляє. Перебуваючи на занадто малій відстані, ви ризикуєте інфікуватися.

Не торкайтесь очей, носа та рота. Якщо на ваших руках опинився вірус, він без проблем потрапить до вашого організму через слизові оболонки.

Дотримуйтеся правил респіраторної гігієни. Прикривайте свій рот чи ніс ліктем чи серветкою під час кашлю або чхання. Не забудьте одразу утилізувати серветку. 

Зателефонуйте рідним та близьким і поясніть їм, чому варто самоізолюватися та обмежити пересування. Розкажіть про алгоритм дій при появі симптомів та поцікавтеся їхнім станом. Хоча влада й веде активну роботу з поширення інформації про коронавірус, окремі групи людей можуть досі не знати головних правил, наражаючи на небезпеку себе та інших.

І ще раз: мийте руки та залишайтеся вдома. Подбайте про свою безпеку та використайте цей час із користю. Наприклад, ми вже розповідали, як це зробити в умовах карантину, не витративши жодної копійки.

Текст: Степан Коза

Залишити коментар