Четвер, 26 листопада

Уряд оголосив про запровадження режиму надзвичайної ситуації по всій Україні на 30 днів. Розповідаємо, чому це не те ж саме, що й надзвичайний стан, що все це означає та що слід робити саме вам. Коротко.

Уряд все ж таки запровадив надзвичайний стан? 

Ні. Найбільше суперечок і розмов дійсно було довкола доцільності запровадження надзвичайного стану, однак сьогодні Кабінет Міністрів України запровадив по всій країні надзвичайну ситуацію.

Ці терміни легко сплутати, якщо не знати принципової різниці. Надзвичайний стан – це особливий правовий режим, тоді як надзвичайна ситуація – це обстановка на окремій території, яка характеризується порушенням нормальних умов населення.

Введення в країні надзвичайного стану тимчасово обмежує права людей, тоді як оголошення надзвичайної ситуації – ні, адже це робиться здебільшого задля мобілізації органів влади.

А хіба недостатньо було надзвичайної ситуації в окремих областях?

Дивіться, надзвичайні ситуації бувають чотирьох рівнів: об’єктові, місцеві, регіональні, загальнодержавні. Станом на 25 березня кількість інфікованих коронавірусом перетнула позначку в 100 осіб, четверо наших співгромадян померли через COVID-19. Ситуація критична не для окремих міст чи регіонів, а для всієї країни.

То чому одразу не ввести надзвичайний стан?

Процедура введення надзвичайного стану складніша, ніж оголошення надзвичайної ситуації, для якої достатньо рішення Кабінету Міністрів. Утім, надзвичайний стан – це набагато серйозніше, ніж може здаватися на перший погляд. Щонайменше він суттєво обмежить права населення, а наслідки можуть бути доволі серйозні, як для людей, так і для всієї країни.

Читайте також: Чи потрібен Україні надзвичайний стан? Думки експертів.

Можна детальніше про надзвичайну ситуацію?

Надзвичайна ситуація – обстановка на окремій території, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров’ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих. Кодекс цивільного захисту України.

Іншими словами, йдеться про спеціальний тимчасовий правовий режим, котрий виник в Україні через пандемію COVID-19. Головними ознаками надзвичайної ситуації є: наявність або загроза загибелі людей, погіршення умов життя, істотне погіршення стану здоров’я населення, економічні збитки.

Якщо ще простіше: запровадивши надзвичайну ситуацію, влада фактично офіційно констатувала, що небезпека є і потребує активного та негайного вирішення й ліквідації.

Що варто пам’ятати: надзвичайна ситуація не передбачає нових обмежень для громадян, а спрямована, передусім, на мобілізацію зусиль для боротьби з поширенням коронавірусу в Україні. Єдині обмеження, котрі діятимуть, – ті ж самі, що були введені разом із запровадженням карантину, оскільки його продовжили до 24 квітня 2020 року.

Якщо немає обмежень, то для чого запровадили?

Уряд діє за визначеним планом боротьби з поширенням коронавірусної інфекції. І сьогоднішнє рішення обумовлене тим, що випадки захворювання на COVID-19 вже виявлені в 13 областях та місті Києві.Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України

Надзвичайна ситуація запроваджується, насамперед, для того, щоб посилити координацію всіх служб, що залучені для протидії поширенню коронавірусу. На думку прем’єр-міністра, це також допоможе закріпити кроки, які будуть здійснюватися на регулярній основі для протидії поширенню COVID-19.

Надзвичайна ситуація допоможе чіткіше та оперативніше координувати дії центральної та місцевої влади.

Що повинна і може робити влада, запровадивши НС?

Влада повинна активно працювати над ліквідацією проблем, що виникли, та намагатися запобігти подальшому поширенню, у цьому випадку – коронавірусної інфекції. Законодавством передбачений чималий перелік того, що має і може робити влада. Наводимо те, що впливатиме на наше життя в умовах пандемії коронавірусу:

– надання екстреної медичної допомоги постраждалим і транспортування їх до закладів охорони здоров’я;

– евакуація або відселення постраждалих;

– планування і використання сил та засобів закладів охорони здоров’я незалежно від форми власності;

– санітарна обробка населення та спеціальна обробка одягу, техніки, обладнання, засобів захисту, будівель, споруд і територій, які були заражені;

– надання медичної допомоги постраждалим, здійснення санітарно-протиепідемічних заходів, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення;

– запровадження обмежувальних заходів, обсервації та карантину;

– надання психологічної та матеріальної допомоги постраждалим, проведення для них медико-психологічної реабілітації;

– забезпечення громадського порядку;

– соціальний захист постраждалих.

Також влада повинна забезпечити бодай мінімально необхідні для збереження життя і здоров’я населення умови: подбати про забезпечення людей водою, продуктами харчування, предметами першої необхідності, виробами медичного призначення, ліками, комунально-побутовими послугами, траспортним та інформаційним забезпеченням. До слова, відповідає за це, зокрема, і місцева влада. Повністю ознайомитися з допустимими при надзвичайній ситуації діями влади можна за посиланням.

А таке вже колись запроваджувалося?

Так, режим надзвичайної ситуації запроваджував у 2015 році уряд Арсенія Яценюка на територіях Донецької та Луганської областей. Тоді це було своєрідною альтернативою воєнному стану.

Щось ще?

Так, додатково до запровадження режиму надзвичайної ситуації Кабмін постановив:

– належним чином облаштувати КПП у зонах надзвичайної ситуації з обов’язковим санітарним оглядом громадян та пропуском лише після медичного огляду осіб та дезінфекції транспортних засобів;

– залучити до роботи на цих пунктах працівників та технічні засоби МОЗ, Нацполіції, Нацгвардії, ДСНС, Держпродспоживслужби;

– усі приміщення, дороги та тротуари мають проходити ретельну дезінфекцію;

– надавати допомогу малозахищеним верствам населення із залученням працівників соціальних служб, громадських і волонтерських організацій до надання допомоги.

Окей, так а що мені робити? 

Зберігати спокій, часто та ретельно мити руки і залишатися на самоізоляції, не виходячи з приміщення без нагальної потреби. Тобто все те ж саме, що ви мали робити останній тиждень.

Також радимо вам почитати декілька наших матеріалів, котрі допоможуть зайвий раз не панікувати, навчать правильно мити руки (так, це також можна робити неправильно) та підкажуть, як провести час на карантині з користю:

– Здається, у мене коронавірус. Алгоритм дій при появі симптомів та головні правила безпеки – розповідаємо, як правильно діяти, щоб убезпечити себе та близьких від поширення COVID‑19.

– Чому мити руки – так важливо, і як це робити правильно? – навчаємо правильно мити руки та пояснюємо, чи справді це важливо та чому (спойлер: дуже важливо).

– Як провести карантин із користю, не виходячи з дому та не витрачаючи грошей? – ділимося секретами, як гуляти найкращими музеями світу, вчитися та відпочивати з користю, не виходячи з дому.

А тепер, будь ласка, ще раз помийте руки.

Залишити коментар