Понеділок, 21 вересня

Одна з найстаріших українських правозахисних організацій, Харківська правозахисна група, проаналізувала постанову Кабінету Міністрів про посилення обмежень під час карантину. Правозахисники рекомендують послабити вимоги до населення та, зокрема, дозволити прогулянки у парках та скверах. Про це йдеться у висновку, опублікованому на сайті організації.

Харківська правозахисна група вважає карантинні обмеження вмотивованими міркуваннями безпеки українців та загалом доцільними. Утім, за винятком деяких обмежень.

«Заборона людям, старшим 60 років, виходити з дому є, на наш погляд, шкідливою з таких причин. Станом на жовтень 2019 року 2,5 млн пенсіонерів працювали, і така “турбота” про їхнє здоров’я, взагалі кажучи, може мати наслідком втрату робочого місця. Крім того, прогулянки на свіжому повітрі для багатьох є медичною рекомендацією, і відмова від них може призвести до прогресу наявної хвороби, наприклад, діабету. Така заборона суперечить і Рекомендаціям ВООЗ та МОЗ щодо профілактичних заходів для протидії пандемії COVID-19. Для підтримання людського імунітету необхідна достатня кількість свіжого повітря та сонячного світла. Яскравим прикладом наслідків довготривалого перебування у замкненому просторі є засуджені, які через декілька років відбування покарання починають страждати на низку тяжких хронічних захворювань, зокрема, і на туберкульоз. Враховуючи загальний несприятливий епідемічний стан в Україні, заборона покидати домівки може спровокувати спалах серцево-судинних, аутоімунних та інших захворювань, зокрема стати каталізатором епідемії туберкульозу», – коментують юристи.

«Заборона відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, лісопаркові та прибережні зони нам видається надмірною, бо саме такі місця й призначені для прогулянок, а заборона переміщуватися групою більше двох осіб має унеможливити скупчення людей в таких місцях. У попередньому пункті ми вже наводили причини необхідності прогулянок, сонця та повітря для людини. І хоча прогулянки можна здійснювати і поза парковими чи лісопарковими зонами, однак такі прогулянки є менш корисними через значну загазованість повітря на вулицях. Саме рекреаційні паркові зони є найкращим місцем для природної вентиляції легенів під час бігу чи поїздки на велосипеді. Така вентиляція з-поміж іншого є гарною профілактикою пневмоній. До того ж будь-які фізичні навантаження підвищують непрямий імунітет», – додають правники.

Крім того, експерти наголошують: вимога постійно мати при собі посвідчення особи жодним чином не пов’язана з епідемією хвороби і є, на їхній погляд, недоцільною.

«Харківська правозахисна група наполягає, що, незважаючи на кризові явища у суспільстві, Україна має залишатися правовою та демократичною державою. Прийняття рішень органами державної влади поза межами їхніх повноважень, до яких, за нашою думкою, належить і Постанова Кабінету Міністрів України № 255 від 2 квітня 2020 року, є неприпустимим кроком до сваволі влади та хаосу в суспільстві. Тому ми закликаємо органи державної влади суворо дотримуватися Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, незалежно від того, якими б щирими не були їхні наміри. Dura lex, sed lex», – йдеться у висновках правозахисників.

Фахівці радять послабити вимоги самоізоляції для осіб старших за 60 років, дозволивши їм щоденні піші прогулянки тривалістю до однієї години та можливість відвідувати продуктові магазини та аптеки тричі на тиждень, дозволити всім відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон для одиночних піших прогулянок та одиночного заняття спортом, а також скасувати обов’язок мати при собі документи, що посвідчують особу, громадянство чи спеціальний статус під час виходу на вулицю.

Залишити коментар