Середа, 5 серпня

Наймодніший тренд 2020 року

Колись, років так за 200, модний оглядач писатиме статтю про стиль 2020-х років. Полізе шукати фото. І з подивом з’ясує, що на початку цієї декади у світі існував один-єдиний головний модний аксесуар, однаково поширений на всіх континентах. Люди звідусіль, будь-якого віку, будь-яких статків, будь-якого кольору шкіри та статі, носили одну й ту ж річ у різних варіаціях.

«Вона була популярнішою за джинси! Більш жаданою за дорогі прикраси! Без неї просто неможливо уявити собі моду того часу!» – напише колумніст майбутнього. Ця неймовірно популярна річ – маска для обличчя. І зараз я з 2020 року посилаю вітання колумністу майбутнього. Так, ти правий, друже. Без маски для обличчя дійсно неможливо уявити собі моду нашого сьогодення. 

Історикам доведеться копирсатися в архівах, щоб з’ясувати, навіщо весь світ на початку декади натягував собі на пики такі дивні маски. Нам це чудово відомо і так, але от що цікаво: на подіумах та в колекціях певних брендів маски з’явилися ще задовго до пандемії коронавірусу. Як це часто буває, мода передбачила майбутнє та почала готуватися до нього заздалегідь. 

Частково цей візіонерський тренд можна пояснити естетикою субкультур, якою іноді надихаються дизайнери, та намаганням створити непересічні, екстравагантні, навіть дещо театральні образи. І, звісно ж, такі образи не для всіх. Але інше джерело натхнення модних масок було саме в масовому стріт-стайлі. Маски прийшли на подіуми з вулиць. За іронією – з вулиць тієї самої країни, з якої прийшов і коронавірус.

Тут треба зробити невеличкий історичний екскурс. «Туманний Альбіон» та «лондонський смог» – це сталі словосполучення, відомі кожному. Усі ми читали книжки про Англію вікторіанських часів, і там неодмінно одним із героїв оповідання був Лондон, затягнутий туманом. Усі бачили в кіно Біг-Бен, вкритий поволокою. Та не всі знають, що насправді ці славнозвісні лондонські тумани не були туманами в метеорологічному визначенні слова. Лондонський смог мав не стільки природне, як промислове походження. Це була сувора суміш викидів із важких виробництв, залізниці, пароплавства та частково навіть домашнього опалювання. Це був не туман, а радше дим, що за відсутності вітру накопичувався в місті у величезній кількості. Адже Лондон у той час був неймовірно розвиненим промисловим центром, справжнім мегаполісом, населення якого вже у 1800-му сягало мільйона осіб, а наприкінці ХІХ сторіччя перебільшило 6 млн! І всі ці люди використовували захмарну кількість вугілля, виробляли неосяжні об’єми їдкого диму та в підсумку не мали чим дихати.

Відтоді багато чого змінилося. Лондон вже давно не оточений важкими виробництвами, хоча боротьба за чистоту повітря там триває і досі. Але промисловим центром всесвіту, де сконцентровано силу-силенну усіляких виробництв, тепер є Китай. І славнозвісний лондонський промисловий смог давно вже перемістився саме в Піднебесну. Якщо подивитися на світову мапу забруднення повітря, то на ній майже вся територія Китаю вкрита червоним та фіолетовим кольорами, що свідчить про високий рівень небезпеки. Багато великих китайських міст мають відмітки про стан повітря від «шкідливого для здоров’я» до «загрозливого». 

Тому на вулицях китайських мегаполісів дихання без респіратора часто може бути неабияким випробуванням. І саме тому, а не тільки через епідемії, маски та респіратори давно стали звичним аксесуаром у Піднебесній. Звичною прикметою, невід’ємною частиною вуличного стилю. Тож китайські дизайнери, які привозять свої колекції на Паризький тиждень моди, ще кілька років тому демонстрували там вишукані маски, декоровані кристалами Swarovski та іншими необов’язковими, але дуже гламурними деталями.

Тренд швидко підхопили відомі європейські та американські бренди. І ще в січні цього року, коли ніщо не сповіщало про майбутню пандемію та глобальний карантин, Біллі Айліш з’явилася на церемонії вручення Греммі в костюмі Gucci, який містив, між іншим, маску для обличчя. Головний меседж, який хотіла донести Біллі Айліш цим підкреслено гендерно-нейтральним костюмом та маскою на обличчі, був таким: «Ніхто не має права засуджувати чужу зовнішність, чуже тіло чи обличчя. Моє тіло існує тільки для мене». 

І звісно ж, що вже в лютому цього року, коли епідемія набирала обертів у Європі, на Тижнях моди маски для обличчя стали одним із головних аксесуарів, який можна було спостерігати на багатьох гостях показів. 

Зазвичай усі ці фотозвіти про зіркову публіку Тижнів моди так і залишаються цікавими хіба що експертам та тим, хто серйозно захоплюється модою. Хоча їхні образи й публікують під назвою «вуличний стиль», зі стилем справжньої вулиці вони мають мало спільного. Пересічні громадяни не вдягаються так навіть у знаних світових столицях моди на кшталт Мілана та Парижа. У більш віддалених від модного процесу містечках – і поготів.

Але цього року, мабуть, вперше в історії відбулося нечуване. Зі швидкістю вітру тренд поширився по всій планеті. Те, що ще вчора носили зірки модних показів та моделі, сьогодні носять усі – від студентів до пенсіонерів. Те, що вчора демонстрували на подіумах люксові бренди та вдягали на червону доріжку зірки, сьогодні шиють маленькі майстерні по всьому світу та люди самотужки у своїх домівках. В Instagram щодня з’являються нові фото саморобних масок будь-якого стилю з найрізноманітнішими принтами – від «хижих» леопардових до романтичних квіткових. 

Звісно, це все не від гарного життя. І варто пам’ятати, що саморобна маска захищає хіба від того, щоб зайвий раз не торкатися обличчя брудними руками. Але і це – теж захист.

Чи стане тренд довготривалим – покаже життя. Цілком можливо, що ми звикнемо до масок і носитимемо їх навіть після закінчення глобального карантину. А можливо, і навпаки, викинемо й намагатимемося якнайшвидше забути, мов страшний сон. Ніхто сьогодні не може передбачити глобальні тренди. Надто непередбачуваним і вразливим виявився цей світ. Але креатив та творчість, мабуть, таки його врятують. Допоки люди мають хист, щоб прикрашати квіточками й камінчиками маски для обличчя – людство непереможне! 

Майя Тульчинська, модний блогер

Більше статей автора читайте на Доступно та просто про моду та стиль та http://cloche.club/

Залишити коментар