Четвер, 26 листопада

Рік тому Володимир Зеленський та Петро Порошенко зустрілися на дебатах. Утім, чимало заяв чинного президента, адресованих своєму попереднику, сьогодні можна застосувати і до нього самого. Розповідаємо про топ-10 «стадіонних» заяв Зеленського, більшість з яких зіграли проти нього.

Через рік після обрання Володимира Зеленського шостим президентом України активісти Комітету виборців України проаналізували 10 його ключових заяв, озвучених під час дебатів із Петром Порошенком на НСК «Олімпійський». За словами голови КМУ Олексія Кошеля, за майже рік роботи Зеленський так і не зміг виконати ключові «стадіонні» обіцянки.

«При цьому багато з тих речей, в яких Володимир Зеленський звинувачував Петра Порошенка, зараз можна застосувати і щодо чинного президента: чому не зупинена війна, чому Україна – бідна держава, чому корупціонери не у в’язницях, чому крадуть в оточенні президента, чому на державних посадах родичі та друзі, чому влада переслідує патріотів і волонтерів?

На минулорічних дебатах кандидат Володимир Зеленський не презентував свою програму розвитку держави. Більшість сказаного мало емоційний характер і стосувалося минулого, а не майбутнього. Це спрацювало з точки зору виборчої кампанії, однак не сприяло розумінню того, яким президентом буде Зеленський. Дебати відбулися у форматі політичних гасел, і більшість обіцянок не були підкріплені ані фінансовими розрахунками, ані врахуванням усієї складності ситуації, в якій опиниться новий президент», – додає голова КВУ.

ТОП-10 «стадіонних заяв» Володимира Зеленського

1. Добровольці та патріоти опинилися в тюрмах, бо для вас вони  загроза?

Упродовж року у Володимира Зеленського неодноразово виникали публічні конфлікти з добровольцями та учасниками війни на Донбасі. Найрезонанснішими з них стали конфлікти щодо розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета, проведення акцій протесту «Ні капітуляції», оголошення підозри для Тетяни Чорновол. Низка волонтерських організацій звинуватили президента у спробі дискредитувати волонтерський рух та учасників війни.

2. Як так вийшло, що Україна – майже найбідніша країна за найбагатшого президента за всю історію?

За час роботи Зеленського базові економічні показники не поліпшилися, а деякі з них погіршилися. За підсумками 2019 року промислове виробництво скоротилося на 0,5 % (у 2018 році зросло на 3 %). Торговельне сальдо залишилося від’ємним – 9,3 млрд доларів у січні-листопаді 2019 року. Сільське господарство за рік зросло на 1,1 % (у 2018 році – на 8,1 %), будівництво – на 20 % (у 2018 році – зростання на 8,5 %). Однією з причин незадовільних економічних результатів стала відставка уряду Олексія Гончарука.

3. Медицина. Що стосується реформи, скажіть мені, будь ласка, якщо ліків якісних немає, якщо доступних цін на ліки немає, якщо нормальних умов у лікарнях немає, якщо нормальних зарплат у лікарів немає, яка це нафіг реформа?

За даними опитування КМІСу (27-30 березня 2020 року), 70 % респондентів вважають, що влада не є успішною в питанні забезпечення доступності медичних послуг для громадян. За даними Фонду «Демократичні ініціативи» та Центру Разумкова (6-11 грудня 2019 року), лише 9 % громадян вважають, що нова влада почала успішно здійснювати реформу охорони здоров’я. Водночас, починаючи із серпня 2019 року, коли було сформовано уряд Олексія Гончарука, в Україні змінилося три міністри охорони здоров’я.

4. З приводу доріг – мені немає що сказати, бо немає доріг.

У сфері будівництва доріг нова влада продовжила використовувати інструменти, запроваджені раніше. Зокрема, було збережено фінансування Дорожнього фонду, який діє з 2018 року. У 2020 році розмір фонду склав 69 млрд грн. Також з 1 березня в Україні стартувала програма «Велике будівництво», що передбачає капітальний ремонт і спорудження доріг по всій країні. Однак якісно оцінити результати цієї програми наразі неможливо.

5. Наші принципи: зняття недоторканності з депутатів.

3 вересня 2019 року народні депутати прийняли закон №27-IX про зняття депутатської недоторканності. Однак процедура притягнення депутатів до відповідальності залишається надмірно ускладненою та відрізняється від процедури для звичайних громадян. Зокрема, відкрити провадження проти народного депутата може лише генеральний прокурор, і саме з ним буде потрібно погоджувати більшість дій слідчих. 

6. Закон про імпічмент. Закон про відкликання депутата.

10 вересня 2019 року депутати прийняли закон № 39-ІХ, який регулює процедуру імпічменту президента. Закону про відкликання депутата прийнято не було.

7. Чи пам’ятаєте ви таке слово, як люстрація?

21 травня Володимир Зеленський призначив головою Адміністрації президента Андрія Богдана, який раніше працював на посаді уповноваженого з питань антикорупційної політики в уряді Миколи Азарова, а отже, потрапляв під дію закону про очищення влади. Інший приклад – Сергій Тігіпко, який також працював в уряді Азарова і з яким влада вела перемовини про можливе призначення у владні структури. Це ж стосується і переговорів із Валерієм Хорошковським, який був головою СБУ за часів президента Януковича. Факт перемовин підтвердив попередній прем’єр-міністр України Олексій Гончарук.

8. Чому всі ваші люди мають обидві руки?

Володимиру Зеленському не вдалося уникнути корупційних скандалів, пов’язаних із його оточенням. Так, народний депутат від «Слуги народу» Гео Лерос опублікував відео та передав інші матеріали в НАБУ, в яких звинуватив голову Офісу президента Андрія Єрмака та його брата в корупції та торгівлі державними посадами. Попри значний суспільний резонанс, Зеленський публічно не відреагував на цю справу. Правоохоронці зареєстрували відповідні провадження.

9. Із приводу пана Коломойського, я вам одразу скажу: всі люди, які порушують закон, всі Свинарчуки, Гладковські, і якщо серед них буде потім Коломойський, всі сядуть за ґрати.

У перший рік президента Зеленського гучних корупційних посадок не відбулося. Новій владі не вдалося довести причетність топ-чиновників до корупційних дій. Відсутність прогресу в цих питаннях стала однією із причин відставки генпрокурора Руслана Рябошапки. Щодо Олега Гладковського, то в жовтні 2019 року його було затримано й повідомлено підозру в зловживанні службовим становищем. Суд заарештував чиновника, однак після сплати судової застави Гладковський вийшов з-під арешту.

10. З приводу війни: ми зробимо все, щоб її закінчити… І що стосується головнокомандувача, пане Порошенку, зараз війна. І ви мені ставите такі запитання, на які самі повинні відповідати: чому війна досі не закінчилась? Ось такий ви головнокомандувач, дуже дякую вам за все, що ви зробили.

Питання закінчення війни стало одним із пріоритетів роботи Володимира Зеленського. У грудні 2019 року в Парижі відбулася зустріч «нормандської четвірки», на окремих ділянках було розведено війська (в районі Золотого), проведено кілька обмінів полоненими. Однак бойові дії тривають: лише з початку 2020 року в результаті обстрілів загинули 45 військових. При цьому лише 12 % громадян вважають успішними дії влади в питанні вирішення конфлікту на Донбасі (опитування КМІС, 27-30 березня 2020 року).

Аналіз: Комітет виборців України

Залишити коментар