Четвер, 24 вересня

Аналіз знахідок, які були зроблені в майстерні муміфікації, виявленої в некрополі Саккара, дозволив дізнатися нові дані про давньоєгипетський бізнес на смерті. Стародавні фахівці з муміфікації використовували особливі столи та вміли підтримувати порівняно низьку температуру в приміщеннях, пишуть археологи.

Комплекс муміфікації був виявлений у районі П’ятої піраміди династії Унас, між пірамідами Сехемкет і Джосер. Він набагато новіший, ніж піраміди Старого царства, що уналежнюють до 26-ї династії (близько 664-525 рр. до н. е.). Центральний прохід глибиною 14 м був виявлений у 2018 році. Археологам довелося видалити 42 т піску і каменів, які заповнили шахту, перш ніж вони досягли великої камери з високою стелею. Вона також була заповнена піском і камінням, але там були розкидані тисячі фрагментів глиняного посуду.

Як тільки камера була очищена від усього сміття, археологи зрозуміли, що це не могила, а скоріше майстерня для муміфікації мертвих. У ній була велика курильниця, дренажні канали для крові та навіть система природної вентиляції.

У кімнаті була піднесена стільниця й неглибокі канали, прорізані в скелі вздовж основи однієї стіни. В одному кутку чаша розміром із бочку була заповнена вугіллям, попелом і темним піском. Старий тунель – частина мережі проходів під Саккарою – переміщував холодне повітря по майстерні.

Фрагменти кераміки також виявилися скарбницею інформації. Фахівці з гончарної справи змогли реконструювати сотні маленьких мисок і банок, на кожній з яких була наклеєна етикетка.

«На кожній чашці або чаші є назва речовини, яку вона містила, і дні процедури бальзамування, в які їх треба було використовувати. Інструкції написані безпосередньо на об’єктах», – говорить єгиптолог із Тюбінгенського університету Рамадан Хуссейн.

Ці знахідки надзвичайно важливі, тому що, хоча єгиптяни залишили багато інформації про свою практику поховання в письмовій формі та на картинах на стінах гробниць, було виявлено дуже мало майстерень із муміфікації. Коли єгиптологи почали ритися в пісках, шукаючи давні останки, їх цікавили тільки великі знахідки – в ідеалі скарби фараонів. Робочі місця не цікавили та були або пропущені, або знищені у спробі проникнути в більш «цінні» гробниці.

Залишити коментар