П'ятниця, 23 жовтня

Нещодавно нардепи виключили з порядку денного президентський законопроєкт щодо питань громадянства. Цей документ викликав хвилю обурень. Мовляв, у такий спосіб можна ненароком легалізувати незаконно видані російські паспорти. То чи потрібно Україні подвійне громадянство – у точці зору експертів.

Політичний експерт Дмитро Снєгирьов: «Виникне ситуація, за якої на Донбасі буде узаконена присутність так званих добровольців»

На думку фахівця, якщо закон про подвійне громадянство буде ухвалений і партія «Слуга народу» зможе домогтися проведення запланованих на жовтень цього року місцевих виборів одночасно і на території України, і в ОРДЛО, то близько 20 % виборців тимчасово окупованих територій прийдуть на дільницю та голосуватимуть у статусі громадян РФ. Тобто чиновників до представницьких органів влади України фактично обиратимуть громадяни іншої країни.

Другим небезпечним наслідком закону про подвійне громадянство, на думку Дмитра Снєгирьова, є той факт, що масовою роздачею паспортів РФ Кремль фактично легалізує бойовиків і свою військову присутність в ОРДЛО.

«Законопроєкт № 2590 передбачає легалізацію подвійного громадянства на всій території України, але наша влада подає це як один зі сценаріїв реінтеграції ОРДЛО. Тобто виникне ситуація, за якої на Донбасі фактично буде узаконена присутність так званих російських добровольців. Нині вони асимілюються на тимчасово окупованій території – масово скупають покинуте житло, отримують вищу освіту в українських навчальних закладах, які залишилися на тих територіях, а також інтегруються в управлінську вертикаль окупаційних адміністрацій. Тобто фактично в ОРДЛО буде створене повноцінне російське представництво громадян РФ, які за допомогою механізму подвійного громадянства у майбутньому легалізуються в політичне, фінансове, економічне та культурологічне поле України», – запевнив експерт.

Також аналітик звернув увагу на той факт, що за останні роки Москва розгорнула масштабну кампанію зі спрощеного надання українцям російського громадянства, що також становить небезпеку.

Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко: «Українська влада має подбати про росіян, які воювали на боці України»

«Не всі ті, хто отримав російське громадянство в ОРДЛО, отримали його добровільно. Особливо це стосується людей, які працюють у бюджетній сфері. Але, крім Донбасу, у нас ще є проблема Криму. Там російська окупаційна влада наполягала на отриманні місцевими свого громадянства, а по факту вийшло так, що там воно у багатьох подвійне.

Про кого українська влада мала б подбати, так це про громадян Росії, які воювали на боці України. Для них дорога додому закрита назавжди.

А низка чиновників, і народних депутатів зокрема, мають більше, ніж один паспорт. Все впиратиметься у те, наскільки дієвими будуть (і чи будуть взагалі в остаточній редакції закону) санкції за подвійне громадянство та критерії, за якими будуть надавати громадянство тим чи іншим групам людей. Потрібна й обов’язкова умова у вигляді знання мови, історії, законодавства України. Це і може слугувати тими запобіжниками, які унеможливлять роздавання паспортів випадковим людям».

Політичний експерт Андрій Смолій: «Це бомба уповільненої дії, яка може рвонути в інших регіонах»

«Ми не знаємо, хто під соусом подвійного громадянства може заходити в Україну, хто може отримувати українські паспорти, хто може поїхати в ту ж саму Росію та отримати там паспорт. А від кого ми отримаємо цю інформацію? Від РФ, яка приховає від нас будь-які дані про отримання власних паспортів, тому це сьогодні є не на часі. Це може стати де-факто бомбою уповільненої дії, яка ще більше буде підривати територіальну цілісність нашої держави, яка буде ще більше підривати безпеку в нашій державі.

Зрештою, ця бомба уповільненої дії може рвонути в інших регіонах нашої країни, де Росія та інші держави будуть наводнювати нашу територію своїми громадянами, а потім приходити й захищати своїх громадян на наших територіях. Якщо в нас збільшиться на кордоні з РФ кількість людей із російськими паспортами, це означає, що через кілька років Путін прийде туди захищати своїх громадян і своє населення, і потім у нас буде війна по всій лінії кордону з Росією».

Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала: «Громадянство не повинно роздаватися просто так»

«Конституція України, ст. 4. В Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття та припинення громадянства України визначаються законом. У чому полягає нагальність цього законопроєкту? Невже об’єднати 65 млн українців, за словами Стефанчука, які живуть у світі. А звідки він взяв таку цифру, це по-перше. А по-друге, чинна влада точно впевнена, що подвійне громадянство об’єднає українців всередині країни?

Можливо, цей законопроєкт повинен легітимізувати у Зеленського інше громадянство і в його друзів-кварталівців також? Громадянство, на мою думку, не повинно “роздаватися” просто так, бо в такому разі воно не буде вартувати нічого. У деяких країнах пішли таким шляхом, надання громадянства громадянам інших країн, але вони беруть гроші у вигляді інвестицій та придбання нерухомості у країні. То чинна влада також буде “роздавати” за гроші громадянство?

На мою думку, такий законопроєкт направлений на розбрат всередині країни. Такий законопроєкт свідчить, що концепція “какая разніца” Зеленським втілюється у життя. Крім того, все це демонструє, що чинна влада нехтує національними інтересами України, бо дуже хоче провести вибори на окупованій частині Донбасу, як того хоче країна-агресор Росія, надавши можливість голосувати громадянам України, яким Росія надала громадянство.

Президент і Верховна Рада повинні дбати про національні інтереси України, безпеку і приймати закони, які об’єднують українців, а не роз’єднують».

Текст: Степан Коза

Залишити коментар